Ksiądz prałat Jan Sikora został wyróżniony medalem ?Milito pro Christo? Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę 11 stycznia w Teatrze Narodowym w Warszawie.
W niedzielę 11 stycznia w Teatrze Narodowym w Warszawie wręczono medale ?Milito pro Christo? i dyplomy ?Benemerenti? Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w 90 rocznicę Jego powstania. Wysokie wyróżnienia wręczał ks. bp Tadeusz Płoski, ordynariusz polowy WP. Dyplomy ?Benemerenti? otrzymali Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie , oraz ks. Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Jako zasłużonym dla ordynariatu polowego Wojska Polskiego ks. bp Płoski wyróżnił medalem ?Milito pro Christo? ks. Prałata Jana Sikorę, kapelana Armii Krajowej i długoletniego proboszcza kościoła M. B. Częstochowskiej w Wołominie.
Ksiądz Jan Sikora urodził się 29 sierpnia 1921 roku we wsi Transbór nad Świdrem koło Mińska Mazowieckiego. Jednym z bestialsko zamordowanych w Katyniu polskich oficerów był porucznik Aleksander Sikora, brat ojca Księdza Prałata. Drugi członek rodziny ze strony matki Franciszek Frelek został pojmany, osadzony w Starobielsku i rozstrzelany w Charkowie.
W chwili wybuchu II wojny światowej Jan Sikora miał osiemnaście lat. Jako uczeń gimnazjum w Siennicy był zastępowym w harcerstwie. W Obwodzie Mińsk Maz. w walkach z okupantem brał udział oddział partyzancki pod dowództwem Jana Migdalskiego pseudonim Vis, w skład którego wchodził pchor. Jan Sikora. W akcjach bojowych AK w obwodzie Mewa-Jamnik-Kamień w nieudanej próbie odbicia więźniów w Latowiczu również uczestniczył Ks. Jan Sikora. W Powstaniu Warszawskiemu podporucznik Jan Sikora uczestniczy w akcjach zbrojnych i dywersji. Po powrocie w rejon Mińska Maz. w 1944 r. w okolicach Dębe Wielkiego walczy na tyłach Niemców, między innymi wysadzając tory kolejowe transportów wroga. Walczył w 7 Pułku Ułanów, w pierwszym szwadronie pułku ?Jeleń?, w składzie Grupy Operacyjnej ?Wschód- Białowieża?. Zbliżające się wojska sowieckie nakazują oddziałom AK zgrupowanie i rozbrojenie w miejscowości Niedziółki, widząc nieuchronne aresztowanie ucieka z kolegami w rodzinne strony i ukrywa się przed aresztowaniem NKWD. Po kilku najściach sowietów ppor. Jan Sikora jako kpr. Przemysław Dębiński ?Dąb? zostaje aresztowany. Udało się podstępem wykupić aresztowanego.
Jan Sikora marzył o Wojsku Polskim, ale do tego – ludowego z sowieckimi dowódcami – nie miał ochoty pójść. Postanowił bić się o wolną Polskę – wstępując do Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył 17 grudnia 1950 roku wyświęceniem na kapłana. Został skierowany na wikariusza do Żyrardowa, według propagandy najbardziej komunistycznego miasta w tamtym rejonie.
Ks. Jan Sikora uczył i przygotowywał do pierwszej komunii świętej Leszka Millera, przyszłego sekretarza PZPR i premiera III RP. W 1957 roku Ks. Sikora trafia do Warszawy ucząc w różnych szkołach religii, gdzie nazywano go katechetą od najtrudniejszych spraw.
W końcu zakazano religii w szkołach, a księdza Sikorę skierowano do kościoła na Tamce, by podjął się odbudowy zniszczonego kościoła. Był rok 1962 i kolejne wyzwanie ? objęcie probostwa w Wołominie gdzie rosły problemy organizacyjne w zarządzaniu parafią.
Po roku czasu Ks. Jan Sikora uspokoił nastroje i zwrócił się do Prymasa Wyszyńskiego o przeniesienie – na co otrzymał odpowiedź: ?Żadnych zmian nie będzie?. Pozostając nie myślał, że spędzi tu ponad połowę swojego życia.
Kościół Wołomiński coraz to bardziej piękniał, dobudowano strzeliste wieże, kaplicę, zmieniono elewację, zakupiono piękne ławki kościelne, utwardzono plac kościelny, dokupiono ziemię na cmentarz i wybudowano dom dla sióstr posługującym w parafii. Ukoronowaniem pracy Ks. Prałata Jana Sikory było pokrycie wnętrza kościoła pięknymi freskami historii biblijnej i historii państwa polskiego. W roku 1999 na probostwie zastąpił Ks. Jana Sikorę Ks. Sylwester Sienkiewicz, który w sposób równie wspaniały kontynuuje dzieło roczpoczęte przez swojego poprzednika.
Za swoją działalność w okresie okupacji i w wolnej Polsce ksiądz pułkownik Jan Sikora został odznaczony czterokrotnie Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Polonia Restituta nadanym przez Prezydenta RP w Londynie oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Prałat Jan Sikora Kapelan Obwodu AK w Mińsku Mazowieckim i w Wołominie jest osobą nieprzerwanie związaną z ziemią wołomińską, której poświęcił wiele lat służby duszpasterskiej w okresie PRL-u i III RP.
Krzewił tradycje patriotyczno-religijne celebrując każdego roku uroczystości narodowo ? niepodległościowe związane z chlubnymi wydarzeniami historycznymi Polski, zwłaszcza z okazji rocznic: Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku, Święta Odzyskania Niepodległości, Konstytucji 3 Maja, Wybuchu II wojny światowej jak i Powstania Warszawskiego.
Pamięć o bohaterach walk niepodległościowych była zawsze żywa i upamiętniana przez księdza Jana Sikorę w służbie kapłana, żołnierza i Polaka Patrioty, co w efekcie przyniosło owoce w postaci wysokiego poczucia tożsamości narodowej społeczności wołomińskiej w okresie reżimu komunistycznego. Ksiądz Prałat zorganizował wiele uroczystości religijno-patriotycznych związanych z poświęceniem kilkunastu sztandarów kombatanckich, tablic poległych i pomordowanych żołnierzy AK, poświęcenia i odsłonięcia kilku pomników w tym Ks. Mjr Ignacego Skorupki w Ossowie, Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie, Pomnika Katyńskiego w Wołominie, wraz ze swoim przyjacielem śp. Ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim odsłaniał pomnik Jazdy Polskiej w Warszawie.
Ksiądz Sikora jest inicjatorem i budowniczym nowych świątyń w gminie Wołomin oraz organizatorem licznych pielgrzymek kombatantów na Jasną Górę. Ksiądz Prałat jest osobą bardzo skromną, ciepłą, życzliwą, umiejącą zjednać sobie każdego człowieka bez względu na wiek i poglądy. Poprzez swoją kilkudziesięcioletnią działalność kapłańską i katechetyczną wychował kilka pokoleń wołominiaków miłujących Boga i Ojczyznę.
To dzięki Jego szlachetnej postawie, naukom i obronie wartości chrześcijańsko ? narodowych Ks. Prałat uhonorowany został w 2004 roku wyróżnieniem ?Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej? a Ziemia Wołomińska nosi nazwę ?bastionu prawicy?. Osoba księdza Jana Sikory jest przykładem patrioty i wielkiego Polaka.
Kazimierz A. Zych