Marki przystąpiły do realizacji projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki?. W czwartek 30 września została zorganizowana konferencja prasowa, na której można było się dowiedzieć wszystkiego na temat projektu.Konferencja prowadzona była przez Kajetana Pawła Specjalskiego, dyrektora Wodociągu Mareckiego, Janusza Werczyńskiego burmistrza Marek. Zaproszono również prof. dr hab Zbigniewa Heidriha z Politechniki Warszawskiej, który od samego początku wspiera merytorycznie projekt. Całkowita długość sieci wodociągowej będzie wynosiła 121,5 km, zaś roczna produkcja wody 998 tys m3. Wodociąg Marecki przejął od gminy Marki wszelkie prace związane z rozbudową sieci wodociągowej na terenie miasta. Po przyłączeniu do kanalizacji Marki nie będą posiadały swojej autonomicznej oczyszczalni, ścieki będą odprowadzane do warszawskiej oczyszczalni ?Czajka?.
Ta inwestycja to bardzo ważny krok w rozwoju Marek. 24 maja tego roku została podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację tego projektu. Stworzenie systemu kanalizacji sanitarnej w Markach trwało od 1991 roku, po ponad 20 latach udało się pozyskać środki na ten cel. – Budowa kanalizacji sanitarnej wkracza właśnie w kolejny, najbardziej spektakularny etap. Geneza tej inwestycji jest bardzo długa. Początkowo, gdy powstał samorząd miasta Marki, infrastruktura kanalizacyjna wydawała się przekraczać nasze możliwości. W tym momencie mamy ogłoszone trzy przetargi. Dwie umowy zostały już podpisane i lada moment ruszą parce budowlane ? mówił, nie ukrywając swojego zadowolenia, burmistrz Marek, Janusz Werczyński.
Koszt podłączenia się do sieci kanalizacyjnej będzie wynosił ok 5 tys. zł. Dla mieszkańców nie jest to mały wydatek. Dlatego powstaje program wsparcia dla mieszkańców. Wodociąg Marecki prowadzi rozmowy z Bankiem Ochrony Środowiska na temat kredytu preferencyjnego. Dodatkowo spółka przygotowała propozycję dla mieszkańców, która dotyczy tego, by została wykonawcą ?pod klucz?. Takie rozwiązanie ułatwia mieszkańcom załatwienie wszelkiego rodzaju spraw związanych z przyłączeniem. Dzięki temu rozwiązaniu procedura staje się mniej skomplikowana i wygodniejsza. – Narodowy Fundusz tworzy program dotyczący przydomowych przyłączy kanalizacyjnych. Jeżeli do 2011 roku nie uda się go wprowadzić będziemy korzystać z pomocy burmistrza. – mówi dyrektor Wodociągu Mareckiego, Kajetan Paweł Specjalski.
– Mam nadzieję, że korzystanie z sieci kanalizacyjnej będzie w naszym mieście popularne. Jestem zadowolony, że kilkanaście lat pracy wielu ludzi, którzy uwierzyli w ten program w końcu przyniosło efekt. Przed nami bardzo kłopotliwy, ale i radosny okres. Będziemy musieli przejść przez etap zmierzenia się z niedogodnościami związanymi z budową kanalizacji. – podkreśla burmistrz Marek, Janusz Werczyński.
Emilia Chąchira