W czwartek 31 stycznia w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej odbyło się otwarcie wystawy ?Jak wielką moc posiada śpiew, która prezentuje dorobek Chóru Miejskiego Lux Mea w latach 2003 ? 2013. Z prezesem chóru Stefanem Mikiciukiem rozmawia Hanna Gryz.
? Słyszałam, że ten chór powstał dzięki Panu, czy to prawda?
? Można tak powiedzieć. Od dawna o tym marzyłem. Sam jako nauczyciel śpiewałem w chórach nauczycielskich: w Wołominie i Ostrołęce pod kierownictwem wspaniałego człowieka i fachowca H. Gadomskiego. W tamtym czasie w Tłuszczu brakowało na takie przedsięwzięcie poparcia ze strony władz. Dopiero burmistrz Jan Krzysztof Białek dał mi zielone światło. Powiedział: – Stefan działaj. No i zaczęło się. Pierwsza próba odbyła się 5 lutego a pierwszy wstęp 3 maja 2003 roku w Centrum Kultury w Tłuszczu. Postawiłem na nauczycieli i nie zawiodłem się, chociaż obecnie nasz zespół tworzą wspaniali wokaliści pracujący w różnych zawodach bądź będący na emeryturze. W sumie jest nas około czterdziestu osób. Nasi kolejni dyrygenci to: M Cegielski, W. Szaliński i obecnie J. W. Zawisza.
? Dzisiejszy występ pokazał, że macie bardzo zróżnicowany repertuar. Czy tak jest zawsze?
? Śpiewamy niemal wszystko, zarówno o tematyce świeckiej jak i kościelnej, od najbardziej ambitnych, tj Chopina, Moniuszki, Nowowiejskiego, Maklakiewicza, Bacha, Verdiego, Mozarta po pieśni ludowe czy biesiadne. Zawsze o tym, co i kiedy zaśpiewamy decyduje dyrygent. Najwięcej wysiłku wymagają teksty w językach obcych.
? Gdzie występujecie i jakie macie sukcesy?
? Wszędzie tam gdzie jesteśmy zaproszeni. Śpiewamy na różnych uroczystościach państwowych i kościelnych z okazji świat i rocznic. Bierzemy udział w wielu festiwalach, konkursach i koncertach, m.in. organizowanych przez Federację Chórów Kościelnych CAECILIANUM. Wystąpiliśmy nawet w Turcji jako Lux Mea z Polski na imprezie kulturalnej w skali europejskiej pod tytułem Europejskie Miasta Siostrzane Stambułu. A sukcesy? Też są. Zajęliśmy czołowe miejsce w Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ząbkach i Festiwalu Pieśni Żołnierskiej w Sochaczewie. Mieliśmy zaszczyt wystąpić w Koncercie Pasyjnym w Kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Ale zawsze największym sukcesem jest własna satysfakcja i uznanie innych.
? Kto sponsoruje zespół?
? Głównie Burmistrz Tłuszcza ? obecnie Paweł Bednarczyk i Rada Miejska w Tłuszczu. Centrum Kultury użycza nam sali na próby.
? Poza Panem i członkami chóru, kto przyczynił się do rozwoju zespołu i komu chciałby Pan podziękować po 10 latach działalności?
? W pierwszym rzędzie dziękuję Tadeuszowi Sasinowi, M.Stankiewicz i A. Wtul, ponadto H. Szczęsnemu i H. Białek. A tak naprawdę dziękuję wszystkim członkom chóru a najmocniej naszym dyrygentom, którzy nas zawsze i teraz mobilizują do solidnej pracy i stawiają wysokie wymagania.
? A jakieś atrakcje w żmudnej pracy na co dzień?
? Też są. Nasz chór bierze udział w warsztatach muzycznych. Wyjeżdżamy w całości na określone dni do ciekawych miejsc, gdzie codziennie po 5 godzin szlifujemy swój repertuar. Po pracy mamy czas wolny. Na zakończenie pobytu nawiązujemy kontakt z lokalną władzą i zespołami wokalnymi oraz dajemy koncert w miejscowym kościele. Takie wyjazdy dają nam dużo pożytku i przyjemności.
? Czy przyjmujecie nowych członków do chóru?
? Tak, brakuje nam szczególnie męskich głosów. Chętni mogą się zgłosić we wtorki i czwartki na godzinę 18.00 do Centrum Kultury w Tłuszczu.