Jerzy Grochocki

image Barwne portrety

 

Jerzy Grochocki – artysta, mieszkający od 20 lat w Houston w stanie Texas w USA, jest związany z naszym powiatem. Brał udział w ponad stu wystawach grupowych i indywidualnych w Europie i USA. Otrzymał wiele nagród. Jego prace znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach na całym świecie. W sierpniu gościł w Wołominie.

Z naszym powiatem artysta związany jest poprzez krąg przyjaciół, których będąc w Polsce, zawsze odwiedza. Niejednokrotnie prace Jerzego Grochockiego były wystawiane w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor w Wołominie. Twórca ma do Wołomina wielki sentyment i lubi odwiedzać te okolice.
Jerzy Grochocki ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Matematyczne i geometryczne fascynacje poprowadziły go do twórczości w kierunku sztuki konstruktywistycznej. Obok obrazów tworzy fotomontaże, collage oraz obiekty przestrzenne. Prace wystawia od lat sześćdziesiątych.
W 1967 Grochocki założył artystyczną grupę malarską ?Grupa 7?. Jej oryginalność polegała na tym, iż gromadziła ona artystów z zupełnie odmiennym podejściem do sztuki.
W 1970 roku w wyniku rozważań odnośnie koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu Jerzy Grochocki wyodrębnił cztery pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linie i punkt oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów stworzył systemy: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni. Zapoznanie się z tymi systemami daje nam klucz do zagłębienia się w przesłania i metaforyczność jego dzieł. I tak w skrócie o Czterech Znakach Płaszczyzny – ?znak płaszczyzny otwartej – nieograniczony, poza formatem nosi barwę czarną, która wygasza wszelkie napięcia i nadaje charakter jednolity; znak płaszczyzny ograniczonej nosi barwę złota, która po czerni jest szczególnie predysponowana do tłumienia napięć kierunkowych; znak płaszczyzny elementowej nosi barwę srebra, która dostatecznie podkreśla napięcia na płaszczyźnie; znak płaszczyzny dzielonej nosi barwę białą, która podkreśla stany napięciowe na płaszczyźnie?. Natomiast o Czterech Obszarach Przestrzeni – ?ziemię – obszar skupiony, tworzy przestrzeń czarna, która zawiera zbiór znaków w bezpośredniej styczności ze sobą; ogień – obszar złożony tworzy przestrzeń złota, która zawiera zbiór znaków stycznych ze sobą; wodę – obszar łamany, tworzy przestrzeń srebrna, która zawiera zbiór znaków w jednym ciągu o zmiennych kierunkach; powietrze – obszar ciągły tworzy przestrzeń biała, która zawiera zbiór znaków następujących jeden po drugim w tym samym kierunku?.Grochocki w swych obrazach z serii ?Geometria natury? operuje połączeniem geometrii i elementów przyrodniczych. Wykorzystuje na przykład gałęzie, które tak wkomponowuje w swe dzieła, że nabierają abstrakcyjności i zatracają najczęściej swój pierwotny wygląd.
Wspaniały jest też pomysł artysty nadawania pracom tytułów – myśli, które nakierunkowują niejednokrotnie na dany tor myślenia i rozumienia obrazu. Stanowią bazę do odnalezienia w sobie nowych wrażeń, spostrzeżeń.   

 

Sylwia Kowalska

Jedno przemyślenie nt. „Jerzy Grochocki

  1. Podoba Mi się ten artykuł, aby było więcej takich. Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.