W upalną niedzielę 28 lipca w Jadowie odprawiona została msza święta, która zwieńczyła pielgrzymkę jakubowym szlakiem na terenie LGD RW. Szlak wiedzie z katedry św. Floriana w Warszawie do Gwizdał i Kamieńczyka w powiecie wyszkowskim przez wiele miejsc powiatu wołomińskiego.
Nowo otwarty szlak przebiega przez most na Liwcu (Gwizdały – Kamieńczyk) – Loretto – Urle – Jadów (par. św. Jakuba Ap.) – Sulejów – Postoliska – Tłuszcz – Krusze – Klembów – Ostrówek – Tuł – Poświętne – Majdan – Ossów – Kobyłka – Wołomin – Radzymin – Marki – Ząbki – Warszawa (Bazylika na Kawęczyńskiej) – Warszawa Praga (katedra św. Floriana). ? Warto nadmienić, że planowane jest rozgałęzienie szlaku w kierunku Wyszkowa i dalej Łomży. Szlak prawie w całości prowadzimy po terenie naszej Lokalnej Grupy Działania, wyjątkiem są miasta Kobyłka, Radzymin, Marki, Ząbki i Warszawa, które nie leżą na naszym terenie ale na terenie, których również chcemy wyznaczyć szlak.
Szlak prowadzony jest w oparciu o istniejącą sieć kościołów, kaplic, miejsc kultu oraz o inne zabytki i interesujące miejsca zarówno pod względem przyrodniczym jak też historycznym i rekreacyjnym. Na szlaku muszą być przewidziane możliwości noclegów dla pielgrzymów pieszych. Planujemy wyznaczyć takie miejsca średnio co 20 km (np. ośrodki i pensjonaty w Urlach, hotel w Tłuszczu, pensjonaty i domy pielgrzyma w Ostrówku, dom pielgrzyma w Kobyłce, hotele w Warszawie itp. ? wyjaśnia powody i zasady tworzenia Szlaku Jakubowego Rafał Rozpara, prezes LGD Równiny Wołomińskiej.
W połowie czerwca Rafał Rozpara wraz z ks. dziekanem z Jadowa Wiesławem Bocheńskim uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii. ? Mają oni bardzo ciekawą ofertę imprez kulturalnych, wycieczek jednodniowych i warsztatów dla dzieci i młodzieży poprzez które można przyciągnąć turystów weekendowych na obszar wiejski. Każdym odcinkiem drogi opiekuje się określona, zidentyfikowana grupa ludzi, która zajmuje się również rozprowadzaniem pamiątek z przejścia szlaku, utrzymaniem go w należytym porządku oraz pomysłami na rozwój atrakcji umieszczonych na szlaku. Część środków w ramach projektu przeznaczona jest właśnie na utworzenie i funkcjonowanie tych grup ? tłumaczy prezes LGD RW.
Tworzenie szlaków to szansa na powstawanie nowych form działalności gospodarczej. Umożliwiają to również dotacje z LGD w ramach Małych projektów czy Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw na działania na szlaku lub w jego otoczeniu. Po uroczystościach kościelnych przed jadowskim Gminnym Ośrodkiem Kultury odbył się piknik, na którym można było spotkać się z rękodzielnikami, kupić lokalne produkty spożywcze, posłuchać występów zespołów ludowych jak też zapoznać się z ofertą LGD Równiny Wołomińskiej.
Teresa Urbanowska