14 lutego w Teatrze Equus Klubu Galop w Zielonce odbył się kolejny Wieczór z Karolem Okrasą. Tym razem można było zasmakować kuchni południowo-afrykańskiej. Poznać tamtejsze zwyczaje i kulturę.
W świat południowo ? afrykańskich smaków, kultury i historii zabrali wszystkich: : Joseph ?Józek? Seeletso, Krzysztof Golonka (uczestnik programu ?Mam talent”), zespół Jambo Africa oraz oczywiście sam Karol Okrasa.
Republika Południowej Afryki to cały świat w „jednym kraju?. Różnorodność krajobrazu, świata zwierząt i roślin, mieszankę afrykańskich plemion ich kultur. To cała Republika Południowej Afryki. Przy takim kolorycie narodowym również tamtejsza kuchnia stała się zlepkiem światowych kuchni. Nie bez powodu zwana jest ?tęczową kuchnią?. Tę nazwę zaczerpnięto z przemówienia laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Arcybiskupa Desmonda Tutu, który określił mieszkańców RPA jako „tęczowy Boży lud”.
To, co znamy obecnie pod nazwą „kuchnia RPA” jest mieszanką potraw tradycyjnie afrykańskich oraz wpływów europejskich i azjatyckich. Południowoafrykański pisarz C. Louis Leipoldt pisał, że jest to proces, w którym nie dominuje żaden ze smaków, ale wszystkie „łączą się tworząc wspaniałą całość – triumf wspólnych dokonań”.
Karol Okrasa przyrządził dla wszystkich dwie potrawy z kuchni inspirowanej RPA.
Jako pierwsze danie, na stoły powędrowała zupa z dyni. Ale nie taka typowa zupa – krem, jaką znamy, ale pikantna, przygotowana na sposób azjatycki, doprawiona pastą ze specjalnych papryczek i serów.
Afrykański guru kuchni – Lannice Snyman we wstępie do swojej książki „Rainbow Cuisine” (Tęczowa kuchnia) napisał, że jedzenie ma tę wspaniałą cechę, iż „oznacza ono dzielenie się, czy to prostą przekąską, posiłkiem przy ognisku, czy wykwintną kolacją, co łączy ludzi wszystkich ras, kolorów i wyznań”. Potwierdził to Karol Okrasa podkreślając, że większość dań przyrządzanych w RPA jest prosta, jednogarnkowa i szybka w przygotowaniu. Na drugie danie kuchmistrz przygotował ryż z kurczakiem i soczewicą. Wszystko oczywiście oryginalnie doprawione.
Jak widać kuchnia południowo-afrykańska według Karola Okrasy jest dość prosta, a na pewno aromatyczna i inspirująca. Warto, jak radzi sam mistrz kuchni, bawić się gotowaniem, wypróbowując różne wersje nawet typowych potraw.
Sylwia Kowalska