Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie rozpoczęła bieżący sezon akademicki w nowej siedzibie przy ulicy Laskowej 4 w Wołominie.
W sobotę 5 października odbyła się uroczystość inauguracyjna roku akademickiego dla studentów WSWMiR w Wołominie. ? Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej z powodzeniem wkracza w siódmy rok swojej działalności edukacyjnej ? świadczy to o wysokim poziomie i właściwym doborze kadry pedagogicznej. Wizerunek i charakter Uczelni został dostrzeżony przez Kapitułę Akademii Polskiego Sukcesu i Jego Magnificencja Rektor Janusz Kowalski z rąk prof. Henryka Skarżyńskiego w dniu 22 września otrzymał Srebrny Medal Akademii. O poziomie Uczelni mówią również sukcesy absolwentów, którzy bez problemu odnajdują swoje miejsca w życiu zawodowym ? tymi słowami przywitał uczestników spotkania Marek Wysocki, dyrektor Teatru Equus.
W tegorocznej uroczystości inauguracyjnej motywem, który przewijał się przez oficjalne wystąpienia była sztuka. ?Czy cały świat to teatr?? ? pytał cytując Wisławę Szymborską w wykładzie inauguracyjnym aktor scen polskich, reżyser i pedagog profesor Andrzej Żarnecki by sam sobie po chwili odpowiedzieć twierdząco ?Tak? ? ale jest to mój pogląd. Prelegent mówiąc o rolach jakie odgrywamy w kolejnych etapach życia nawiązał do tolerancji dając słuchaczom do zrozumienia, że każdy z nas ma prawo mieć własne zdanie i że z powodu różnicy poglądów nie powinniśmy dopuszczać do wykluczania innych z udziału w życiu społecznym i publicznym.
W tym roku akademickim władze Uczelni rozszerzyły swoją ofertę edukacyjną m.in. o podyplomowe kierunki artystyczne. Powstała Reżyseria Teatrów Niezawodowych i Logopedia Medialna. Drzwi do marzeń o zawodzie aktora otworzyła również Mistrzowska Szkoła Technik Aktorskich.
Reżyseria Teatrów Niezawodowych to studia dla animatorów kultury, dyrektorów ośrodków kulturalnych. ? Często bowiem się zdarza, że placówkami kulturalno-oświatowymi kierują osoby, które nie posiadają zawodowego przygotowania. Są to na ogół poloniści, historycy, językoznawcy, jednym słowem pasjonaci teatru, którzy nie posiadają uporządkowanej wiedzy w zakresie reżyserii ? uzasadniają pomysł na ten kierunek władze uczelni.
Logopedia medialna ? kierunek dla logopedów, którzy chcą poszerzać kompetencje zawodowe w zakresie specjalności ?logopedia medialna?. Specjalność ta umożliwia pracę z osobami występującymi publicznie; dziennikarzami, prezenterami telewizyjnymi, rzecznikami prasowymi, pracownikami PR, menadżerami, politykami.
Natomiast Mistrzowska Szkoła Technik Aktorskich ma dwa przesłania: po pierwsze spełnić marzenia dorosłych, w których drzemie talent aktorski, a młodzieży przygotować start do publicznych wyższych uczelni teatralnych i filmowych.
Teresa Urbanowska