– Gromadzi nas tutaj jedyna i niezwykła tajemnica, jaką jest tajemnica Bożego Narodzenia. W tę tajemnicę wpisują się piękne polskie tradycyjne kolędy i pastorałki. ? Tymi słowami powitał zgromadzoną na koncercie kolęd publiczność Janusz Dąbrowski, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej i inicjator Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Młodzież Mazowsza u Wrót Stajenki?.
Koncert finałowy trzeciej edycji festiwalu pod patronatem Biskupa Warszawsko-Praskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego odbył się na zakończenie okresu śpiewania kolęd, w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach k. Warszawy.
Kolędą ?Gdy śliczna Panna? ? w atmosferę koncertu wprowadziła zebranych, wyróżniona w kategorii zespołów, dziewczęca grupa Forte z Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach.
Gościem festiwalu był sprawujący patronat arcybiskup Henryk Hoser, który złożył gratulacje laureatom tegorocznej edycji festiwalu. Ksiądz Arcybiskup wręczył laureatom nagrody w towarzystwie organizatorów festiwalu: burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego i prezesa Praskiej Giełdy Spożywczej Zenona Daniłowskiego. Nagrody główne ufundował SKOK Wołomin.
Po wręczeniu nagród nadszedł czas na występy najlepszych wykonawców tegorocznej edycji festiwalu, wyłonionych przez jury pod przewodnictwem znakomitej piosenkarki i aktorki Izabeli Trojanowskiej.
Na początek wystąpiła zdobywczyni drugiej nagrody w kategorii solistów, 16-letnia Alicja Bieńkowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie. Alicja zaśpiewała ?Mizerna cicha? i ?Pośród sosen i brzóz?. Młoda wokalistka zaimponowała walorami głosowymi ? w szczególności odwagą śpiewania operowo.
Następnie wystąpiły zdobywczynie dwóch równorzędnych pierwszych nagród. 17-letnia Joanna Charucka zaśpiewała ?Ucichłeś Jezuleńku? i ?Nie śpij Jezu?. Wykonawczyni wyróżniła się umiejętnością stworzenia odpowiedniego klimatu i wyczuciem frazy. Natomiast 14-letnia Magda Janicka wykazała się pięknym altem, muzykalnością, jak również wyczuciem frazy. Laureatka zaśpiewała ?Gdzie jest nasze Betlejem? i ?Tobie mały Panie?.
Ostatnim wykonawcą z grona tegorocznych nagrodzonych był laureat pierwszej nagrody w kategorii zespołów ? kurpiowski zespół Jutrzenka z Jednorożca w powiecie przasnyskim. W poprzedniej edycji festiwalu Jutrzenka otrzymała wyróżnienie. Tegoroczne zwycięstwo zespół zawdzięcza wielogłosowej interpretacji utworów oraz walorom wizualnym występu. Jutrzenka, która wystąpiła w barwnych strojach ludowych, wykonała ?Betlejem? i ?Pasterze mili? ? przy akompaniamencie keyboardu, gitary, bębenka i tamburyna.
Organizatorzy postanowili w tym roku zaprosić na scenę także jednego z laureatów poprzednich edycji festiwalu. Wybór padł na Ewę Jarząbek z Ząbek ? nagrodzoną podczas pierwszego festiwalu kolęd. Wokalistka zaśpiewała ?Kiedy dzieckiem jest Bóg? i ?Lulej, że mi lulej?.
Główną atrakcją wieczoru był występ Tadeusza Woźniaka. Znakomity wokalista, muzyk i kompozytor debiutował w 1966 roku nagraniami radiowymi i płytowymi z zespołem Dzikusy i grupą Czterech. Od 1968 roku występuje jako solista. Ma w dorobku muzykę do kilkuset piosenek, blisko stu inscenizacji teatralnych, programów poetyckich i filmów.
Na muzyczne kolędowanie do sali widowiskowej kościoła Miłosierdzia Bożego w Ząbkach przybyło blisko pół tysiąca osób, które uczestniczyły w koncercie w dużym skupieniu, a zarazem z emocjonalnym zaangażowaniem. Koncerty kolęd to piękna polska tradycja, w której chętnie bierzemy udział. Jeśli możemy posłuchać znakomitych wykonawców, takich jak Tadeusz Woźniak, to jest to dodatkowy atut.
dlaczego nie było zapowiedzi koncertu Woźniaka! To wspaniały pisenkarz i chetnie pojechałabym na jego występ z przyjacielem. Warto zprosic go do Wołomina. Przecież nie musi śpiewać kolęd – dla których minął czas – przynajmniej do Świąt Bożego Narodzenia. Życzę nowyxch czytelników. Proszę zwrócic uwagę, że na dworcu PKP nie ma gazety!