Spotkanie wołomińskich gimnazjalistów z Hirkiem Wroną odbyło się 25 kwietnia 2008r. w Miejskim Domu Kultury. Młodzież w ramach projektu ?Bądź oryginalny” zapoznała się z podstawami prawa autorskiego i zagrożeniami, jakie czyhają na nas w internecie.
Kampania Społeczna Szanuje.pl dotarła także do Wołomina.
Zaproszeni do Miejskiego Domu Kultury gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć film edukacyjny, który jasno przedstawiał proces powstawania gry komputerowej, płyty cd, a także filmu. W materiale mającym zwrócić uwagę na wkład poszczególnych osób na powstanie dóbr, z których wszyscy korzystamy, wystąpili m.in. Bartosz Obuchowicz, Zespół Sistars i Olaf Lubaszenko. Opowiedzieli, jak ciężką i ogromną pracę muszą wykonać, by powstało nagranie muzyczne, gra komputerowa, czy obraz filmowy.
– Każdemu za swoją pracę należy się wynagrodzenie – przekonywał Hirek Wrona – dlatego kupowanie pirackich płyt, ściąganie za darmo muzyki, czy filmów z internetu jest taką samą kradzieżą, jak kradzież roweru, samochodu itp. – opowiadał.
Poprowadzona w zabawny sposób pogadanka zainteresowała wielu uczestników spotkania. Poza filmem, Hirek Wrona przygotował dla młodzieży specjalną prezentację na temat zagrożeń, na które mogą natrafić w internecie szczególnie młodzi ludzie. Przytaczał rozmaite anegdoty, wciągał publiczność do dyskusji. Młodzi ludzie mogli także z bliska obejrzeć m.in. ekskluzywne wydania płyt kompaktowych, by przekonać się, że płyta cd to nie tylko nagrana muzyka, a także oprawa.
Komitet Założycielski Kampanii Społecznej Szanuje.pl, podjął inicjatywę ?wprowadzenia mody” na poszanowanie dla dóbr intelektualnych, jako dobra luksusowego samego w sobie. Czy udało się zrealizować to zamierzenie wśród wołomińskich gimnazjalistów? Mamy nadzieję, że tak.
Anna Sajnog