Wirus grypy przysparza nam obecnie wielu zmartwień. Według danych WHO rocznie około 100 mln ludzi choruje na grypę. Aktualnie wirus jest coraz bardziej aktywny. W wielu szpitalach zakazane są odwiedziny, ponieważ chorują pacjenci a także personel. Jak uchronić się przed chorobą, na co zwracać uwagę, czy warto się szczepić?
Nasza redakcja kontaktowała się z placówkami oświatowymi z terenu powiatu wołomińskiego, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja zachorowań wśród dzieci. Pracownicy szkół zgodnie twierdzili, iż wszystko jest w normie, dzieci chorują, jednakże nie ma epidemii. Niestety ośrodki zdrowia są oblegane przez chorych na grypę, co potwierdzili przedstawiciele publicznych zakładów opieki zdrowotnej w naszym powiecie.
Poprosiliśmy Alinę Czerską lekarza pediatrę o to by powiedziała jak rozwija się wirus grypy, czy warto szczepić się przeciw grypie i jak uniknąć choroby.
Grypa to zakaźna choroba wirusowa występująca w okresie jesienno-zimowym, choć zdarza się, że wirus grypy zwiększa swoją aktywność nawet na przełomie marca i kwietnia.
Zmienność antygenowa wirusów grypy czyni je co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat sprawcami pandemii, czyli epidemii wywołanej przez bardzo agresywnego, zmutowanego wirusa.
Wirus, który w poprzednim sezonie zaczynał rozprzestrzeniać się na świecie w tym na terenie Polski to wirus tzw. świńskiej grypy, czyli AH1N1. Ten typ antygenowy wirusa dał w roku 1918 groźną pandemię, zwaną grypą hiszpanką, która przebiegała z ogromną ilością śmiertelnych powikłań.
W ubiegłym roku można było zaszczepić się przeciwko tzw. grypie sezonowej, która nie chroniła przed zachorowaniem na tzw. świńską grypę. Należy zaznaczyć, że szczepionka przeciw grypie na sezon 2010/2011 zawiera w swoim składzie antygen H1N1, czyli stanowi takie zabezpieczenie.
Od 15 września do 15 grudnia 2010, osoby powyżej 65 roku życia mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie u swojego lekarza p.o.z.. Dostępne były dwie równie skuteczne szczepionki o nazwie Vaxigrip i Influvac.
Szczepienie to najskuteczniejsza obrona przed zachorowaniem. Prowadzone badania epidemiologiczne są podstawą do wyprodukowania na dany sezon szczepionki o określonym składzie antygenowym. Aby nie dezawuować skuteczności szczepionki należy wiedzieć, że wirus grypy jest jednym z wielu wirusów atakujących wysychające (sezon grzewczy) śluzówki górnych dróg oddechowych.
Tylko wirus grypy daje tak ciężkie zachorowania i tak liczne powikłania stanowiące zagrożenie życia zwłaszcza dla osób starszych oraz ludzi obciążonych chorobami przewlekłymi.
Grypa to ta choroba wirusowa, która przebiega z bardzo wysoką gorączką (na ogół do 39 stopni) utrzymującą się przez kilka dni z bólami kostno mięśniowymi oraz suchym kaszlem.
W czasie szerzenia się zachorowań wskazujących na możliwość rozwoju epidemii grypy należy ograniczyć kontakty towarzyskie z osobami, które mogą stanowić źródło zakażenia.
Wysoko gorączkowy przebieg tej choroby zmusza do kontaktu z lekarzem, który po badaniu określa sposób leczenia.
Należy podkreślić, że nadal istnieje możliwość zabezpieczenia się przed grypą poprzez szczepienie, ale decyzja w tym zakresie należy do pacjenta i jego lekarza.
Alina Czerska
lekarz pediatra
członek zarządu TPD
Ja sie na tym nie znam, ale na grypę zachorowałem i trzyma. Nie przechodzi. W przyszłym roku się szczepię!
A ja nie choruję. Od dawna odżywiam się w miarę zgodnie ze swoją grupą krwi i dużo chodzę… Tym sposobem wyhodowałam sobie silny układ odpornościowy. To mnie zabezpiecza nie tylko przed grypą. A więc mamy wybór… :)
Dodatkowo… ten dość niepoważnie traktowany przez większość naszych medyków sposób wspomagania leczenia… skutecznie poprawia naszą reakcję na stres i optymalizuje figurę. Także zmniejsza koszty ochrony zdrowia… indywidualne i społeczne… w dzisiejszych czasach to jest naprawdę ważne.