19 listopada w Starostwie Powiatowym w Wołominie, odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące grypy A/H1N1. Przedstawiono obecną sytuację w powiecie. Jako ekspert w spotkaniu uczestniczył dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Leków.
Na spotkaniu pojawili się naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Wołominie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz kierownicy jednostek organizacyjnych.
Dr Paweł Grzesiowski, Kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków, tłumaczył czym jest nowa odmiana grypy, jak się przed nią strzec i na co zwracać szczególną uwagę. Grypa A/H1N1 jest połączeniem wirusa grypy ptasiej, świńskiej i ludzkiej. Wirus ten jest potencjalnie groźny dla ludzi ponieważ nieprzewidywalne są jego skutki. Grypa pojawiła się w kwietniu. Kaszel, gorączka oraz osłabienie, są standardowymi objawami, jednakże by stwierdzić A/H1N1 trzeba zanalizować czy nie ma innych objawów. Okres wylęgania wirusa grypy trwa ok. 7 dni, średnio objawy pojawiają się po 3 dniach od kontaktu z chorym.
W kraju została ogłoszona pandemia. Do tej pory 310 osób ma potwierdzony wirus
A/H1N1. Niepotwierdzonych przypadków jest ok 20 000. Jest to dosyć niski wskaźnik. Patrząc na wzrost zachorowań na zwykłą grypę w ostatnich dwóch tygodniach, są jednak powody do niepokoju. Należy zachować spokój. Jak widać wirus rozprzestrzenia się dosyć szybko, spowodowane jest to brakiem odporności wśród populacji. Zachorowania występują zazwyczaj u osób poniżej 50 roku życia. Szczególnie zagrożeni są chorzy na astmę, cukrzycę oraz osoby bardzo otyłe. W przypadku jakichkolwiek objawów należy udać się do lekarza.
W Wołominie, na dzień 19 listopada jeden pacjent miał potwierdzoną obecność wirusa A/H1N1. Dwa przypadki które czekały na potwierdzenie. Przebieg choroby u tych osób jest łagodny, nie ma zagrożenia życia. Apteki są przygotowane na zwiększoną liczbę zachorowań i posiadają zapasy antybiotyków i leków przeciwwirusowych.
Zofia Żak-Puławska kierownik zakładu bakteriologicznego w szpitalu powiatowym w Wołominie, potwierdziła gotowość naszego szpitala. Każdy przypadek jest konsultowany. Szpital zakupił testy do badań na grypę typu AB. Badanie trwa około 15 minut. Na życzenie pacjenta są robione odpłatne testy w oddziale bakteriologicznym w wołomińskim szpitalu.
– Coraz większa część personelu w szpitalu ma wirusy grypopochodne. Zapobiegamy temu, nie chcemy by wirusy zdziesiątkowały personel. Jesteśmy przygotowani na stworzenie oddziału izolacyjnego, jeżeli wystąpi taka potrzeba – mówi Zofia Żak -Puławska.
Emilia Chąchira
Jak to ! Nikt nie domaga się szczepionki na A/H1N1 ? Przecież WHO ogłosiła najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. W takim przypadku, szczepienia powinny być przymusowe !
Nie ma zadenej podstawy do przymusowego szc zepienia.Wystarczy zasiegnac informacji co sie dzieje u naszych sasiadow /nawet tych ze wschodu/.Na przyklad :na zachod od Odry we Francji nie ma w tym roku grypy „A grypa A/H1N1 nie przybrala oczekiwanie wielkich rozmiarow…..Rzad natomiast wydal miliony euros na szczepionki i by zwiazane z tym wydatki udowodnic za konieczne, propaguje za pomoca srodkow masowego przekazu namowic jak najwieksza czesc spoleczenstwa do dobrowolnego szczepienia sie.A ludzie wcale sie nie spiesza….Dobrze byloby zajrzec czasem do zagranicznej prasy by dowiedziec sie czegos wiecej……