W związku z wieloma pytaniami w sprawie zmian organizacyjnych w gminach w związku z wejściem w życie z dniem 1 lipca nowej ustawy śmieciowej zamieszczamy informacje, które mają przybliżyć mieszkańcom nowe uregulowania. Dziś dowiemy się jak to robią w Kobyłce.Nowy system, którego obligatoryjne wprowadzenie od 1 lipca 2013 r. nakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obejmie w Kobyłce tylko nieruchomości zamieszkałe i część zamieszkałą nieruchomości dwufunkcyjnych (takich, na których poza zamieszkaniem jest np. prowadzona działalność gospodarcza). System nie obejmie nieruchomości niezamieszkałych, tzn. np. takich na których prowadzona jest wyłącznie działalność gospodarcza.
Dla przypomnienia: nowe rozwiązanie polega na przejęciu przez gminę obowiązku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, powstających w gospodarstwach domowych, w zamian za opłatę uiszczaną przez właścicieli nieruchomości na rzecz miasta.
Wdrażając ustawę, w pierwszym tygodniu kwietnia zorganizowaliśmy, w każdej z naszych szkół, spotkania z mieszkańcami dotyczące gospodarki odpadami. Wzięło w nich udział ponad 1000 osób. Jak widać, temat ten jest dla wszystkich bardzo ważny i to dobrze, że mogliśmy naszym mieszkańcom przekazać bezpośrednio nowe zasady. Z resztą nie wyobrażaliśmy sobie tego inaczej. Wysoka frekwencja naprawdę cieszy.
Przed świętami (i spotkaniami) do wszystkich skrzynek pocztowych trafiły ulotki informacyjne wraz z drukiem deklaracji, który należy wypełnić i złożyć w kancelarii Urzędu Miasta do 30 kwietnia. Od kilku dni w urzędzie działa też punkt informacyjny, gdzie pracownicy służą pomocą w wypełnieniu deklaracji i udzielają odpowiedzi na pytania. Wszystkie informacje dotyczące systemu można znaleźć na specjalnie uruchomionym portalu www.eko.kobylka.pl. Są tam umieszczone między innymi: uchwały Rady Miejskiej, które regulują nowy system, wzory deklaracji, oświadczeń, zasady, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Są też materiały prezentowane podczas spotkań z mieszkańcami.
W Kobyłce na początku marca ogłosiliśmy 2 przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów w obu sektorach, na które podzielone zostało miasto. Otwarcie ofert nastąpi pod koniec kwietnia. Tak naprawdę, dopiero po rozstrzygnięciu przetargów (w Kobyłce i innych gminach) dowiemy się, czy cena jaką zaproponowały firmy, umożliwi realizację zadania, narzuconego gminom zapisami ustawy.
Wtedy też uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy stawki opłat, ustalone przez poszczególne gminy, pokryją w całości koszty wdrożenia i funkcjonowania nowego systemu? Czy niektóre gminy w naszym powiecie czy na Mazowszu, nie będą czasem zmuszone do dołożenia środków finansowych ze swoich budżetów lub podniesienia zaniżonych ?opłat śmieciowych?, przyjętych uchwałami? Trzeba podkreślić, że gminy nie mogą ?zarabiać? na nowym rozwiązaniu. Środki, które wpłyną do budżetu miasta z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami, mogą być wydatkowane tylko na funkcjonowanie systemu, a ustalone stawki powinny być tak skalkulowane, żeby zapewnić samofinansowanie systemu.
W Kobyłce, tak jak w większości gmin powiatu, (województwa mazowieckiego i kraju), została wybrana metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ?od mieszkańca?. Miesięczną opłatę dla danej nieruchomości obliczamy mnożąc liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość przez stawkę jednostkową od osoby, określoną w uchwale.
W naszym mieście stawka jednostkowa dla nieruchomości, których właściciel zadeklaruje, że nie będzie segregował śmieci, tzn. wszystkie odpady powstające w jego gospodarstwie trafią tylko do jednego pojemnika na odpady zmieszane, wynosi 20 zł za miesiąc od każdej osoby zamieszkującej tę nieruchomość.
W przypadku nieruchomości, których właściciel zadeklaruje, że będzie segregował śmieci, tzn. będzie oddzielał poszczególne (wszystkie!) frakcje powstających odpadów i umieszczał je w odpowiednich, przeznaczonych do tego urządzeniach (w pojemnikach ? odpady zmieszane; w workach ? papier, szkło, plastik, odpady biodegradowalne; oddawał do PSZOK-u ? wszystkie inne frakcje), zdecydowaliśmy się na wprowadzenie prorodzinnych opłat za odbiór śmieci, poprzez wprowadzenie zróżnicowanych stawek jednostkowych za osobę (od 7 do 14 zł), uzależnionych od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Krótko mówiąc ? im większe gospodarstwo domowe ? tym niższa stawka za każdą osobę. Pewne odstępstwo ? wzrastająca stawka w przypadku 11 osób i więcej ? dotyczy praktycznie tylko budownictwa wielorodzinnego, gdzie zarządcy nieruchomości będą składać jedną deklarację, uwzględniając w niej wszystkich zamieszkujących osiedle mieszkańców.
Średnia stawka w Kobyłce to ok. 10 zł/osobę/miesiąc. Rozpiętość stawek w 30 gminach o podobnym charakterze wokół Warszawy wynosi od 7 do 13 zł. Plasujemy się więc w połowie tego zakresu.
Nowy system gospodarki odpadami ? to duże wyzwanie zarówno dla władz miasta jak i mieszkańców. Szczególnie, że w przededniu wejścia w życie nowych rozwiązań, ustawodawca jeszcze nowelizuje ustawę (ostatnia zmiana ustawy nastąpiła 6 marca!), zmuszając gminy do korekty już przyjętych dokumentów.
Mogę śmiało powiedzieć, że w Kobyłce jesteśmy dobrze przygotowani do uruchomienia od 1 lipca 2013 r. nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Piotr Grubek,
wiceburmistrz Kobyłki