Gdyby nie kolej, nie byłoby Tłuszcza. Nie wiadomo, jak rozwinęłaby się ta miejscowość, która przed powstaniem kolei żelaznej była tylko wsią (obecna ulica Wiejska). Dziś Tłuszcz jest miastem i ma stację węzłową ? tak o kolei mówił Tadeusz Sasin, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej podczas otwarcia wystawy Piórkiem i pędzlem w dniu 26 listopada.
Pod koniec listopada w Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej odbyło się uroczyste spotkanie zamykające cykl wystaw poświęconych 150. rocznicy przejazdu pierwszego pociągu przez Tłuszcz. Przybyli, zaproszeni goście w osobach przedstawicieli lokalnej władzy samorządowej, placówek oświatowych i kulturalnych, młodzież szkolna, mieszkańcy Tłuszcza i dość licznie ? zasłużeni pracownicy kolei.
Zaprezentowana ekspozycja stanowi ciekawy i bogaty zbiór eksponatów na temat wizerunku kolei dawniej i dziś. Obecna wystawa to prace plastyczne miejscowych twórców zarówno dorosłych jak i dzieci oraz kolej ? w ekslibrisie, na znaczkach pocztowych, plakatach, w kalendarzach a także liczne przedmioty ? znaki kolei. Szczególny zbiór poświęcony został Patronce kolejarzy św. Katarzynie Aleksandryjskiej. Całość godna jest uwagi. Wystawę można oglądać do 31 grudnia od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej podjęło i zrealizowało ambitne zadanie edukacyjne. Uświadomiło nam, społeczności Tłuszcza i okolic, co jest ważne i nie powinno ulec zapomnieniu. Powstanie kolei to nie tylko przejaw postępu myśli technicznej i ułatwienia ludziom komunikacji, ale też możliwość pracy przy kolei. Ogromna rzesza kolejarzy wykonywała swoje trudne zadania w różnych warunkach pogodowych (ciężkie zimy) i historycznych (czasy carskie, pierwsza i druga wojna światowa, stan wojenny), czym zasłużyła sobie na wsparcie z naszej strony i szacunek. Kończąc swoje wystąpienie p. Tadeusz Sasin zwrócił się do obecnych kolejarzy, dziękując im za tak zaszczytną pracę oraz życząc wytrwałości i wiary w siebie. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ostatniej wystawy i poprzednich: humor kolejowy, pocztówka o tematyce kolejowej, kolej dawniej a dziś, twórczość plastyczna dzieci i młodzieży, kolej w obiektywie. Na szczególne podziękowanie za ogromny wkład pracy w przygotowanie tych wystaw zasłużyły panie: Apolonia Sasin, Aniela Wtul, Monika Jusińska, Zofia Sasin, Felicja Trzeszkowska, Eugenia Klimkiewicz i inni.
My, potencjalni użytkownicy kolei, miejmy nadzieję, że będziemy zadowoleni teraz i w przyszłości i z funkcjonowania kolei, i z pracy kolejarzy!
Hanna Gryz