W dniach 23 i 24 sierpnia w Józefowie odbyło się Święto Gminy Dąbrówka ?Folklor w Krainie Bugu”. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury oraz Wójt Gminy Dąbrówka. Patronat nad imprezą objął pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Sobotnie występy rozpoczęło Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt. Jest to najstarszy zespół ludowy z terenu naszej gminy. Warto wspomnieć, że działa on od 1965 roku. W przepięknych, ludowych strojach prezentowały nam ludowe pieśni. W dalszej części programu gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ?Wyszków”. Program przygotowany przez grupę miała okazję podziwiać nie tylko polska publiczność. W 2004 roku zespół gościł na Litwie, w 2005 we Włoszech, w 2006 we Francji a w ubiegłym roku na Białorusi.
?Wyszków” trzykrotnie wygrywał Wojewódzki Przegląd ?Roztańczone Mazowsze”. Pięknie prezentowały się również Dąbrowianki. Prawdziwą atrakcją były występy Młodzieżowego Zespołu Ludowo – Choreograficznego ?Kolkha” z Gruzji oraz Zespołu Kulturowo Artystycznego ?Sevojno” z Serbii – uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ?WARSFOLK” 2008. Zespół ?Kolkha” jest niezwykle popularny w ojczystej Gruzji, jak również poza granicami kraju. Znani są w Europie, Turcji, Grecji, Włoszech.
Z kolei grupa ?Sevojno” za cel postawiła sobie zachowanie w historii najcenniejszej tradycji kulturowej swojego kraju – tradycji tańca, pieśni oraz muzyki. Zespół słynie z pięknych strojów oraz osiągnięć artystycznych. Wszechstronność tańców ludowych, bogactwo stylów, muzyki, obyczajów z nimi związanych, opowiada o specyfice miejsca i kraju, z którego się wywodzą.
Niedziela upłynęła nam pod hasłem ?Nadbużańskie Święto Plonów”. Imprezę rozpoczęły występy zespołów ludowych ?Kalinka” z Miąsego, Koła Gospodyń Wiejskich z Chajęt i ?Dąbrowianki”. Po prezentacji mogliśmy obejrzeć scenkę ?pokaz prac żniwnych – 50 lat wcześniej…”. Później nastąpiło poświęcenie wieńców w Kościele Parafialnym w Józefowie oraz przemarsz Korowodu Dożynkowego na plac przy Zespole Szkół.
Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta, podczas której wszyscy dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony i zbiory. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec: I miejsce – wieniec wsi Kowalicha, II miejsce – wieniec wsi Ślężany, III miejsce – wieniec wsi Chruściele. Następnie odbyły się prezentacje zespołów ludowych polskich i zagranicznych m.in. Zespół Tańca Ludowego ?Kalina” z Wrocławia oraz ?Szolosi Gipsy Band” z Węgier. Wszyscy czekali na występ lokalnego zespołu ? Grimm”, który rozgrzał publiczność, bawiącą się do późnego wieczora.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy sponsorom: państwu Małgorzacie i Robertowi Szybowskim – firma ?Karoma” z Karolewa (usługi transportowe), państwu Wioletcie i Adamowi Korzeniewskim – firma ? Art.-trans” (usługi transportowe), panu Andrzejowi Prokopowiczowi- Spółdzielnia Robót Budowlano-Drogowych z Tłuszcza, państwu Anecie i Mariuszowi Kowalskim z Małopola – stacja paliw ? Anetex”, panu Andrzejowi Cyrańskiemu – stacja paliw BP, państwu Marzenie i Markowi Gawlikom – cukiernia ? Marzenie” z Marianowic, państwu Edycie i Sylwestrowi Kryszkiewiczom – firma reklamowa ?Rekpol” z Dąbrówki, panu Wacławowi Zielińskiemu i Sylwestrowi Szczęsnemu – produkcja cegły z Guzowatki,
panu Andrzejowi Olszewskiemu – stacja paliw z Karpina, państwu Małgorzacie i Sławomirowi Banasiom oraz Barbarze i Stanisławowi Kryszkiewiczom – firma instalatorsko -elektryczna ?Eldom” z Woli Rasztowskiej, państwu Hannie i Józefowi Kryszkiewiczom – firma handlowo-usługowa z Trojan, państwu Teresie i Miłosławowi Świętochowskim – firma ?Mirex”- produkcja cegły z Chajęt, państwu Magdalenie i Mariuszowi Świerczewskim – wypiek i sprzedaż ciast domowych z Guzowatki, państwu Ewie Wojsznis-Borkowskiej i Leszkowi Borkowskiemu – apteka w Dąbrówce, państwu Lidii i Sławomirowi Wronom.