Energia wiatru była od wieków wykorzystywana przez człowieka, np. do żeglugi czy poruszania wiatraków mielących zboże lub nawadniających pola. Począwszy od XIX wieku zaczęła być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Koniec XX i początek XXI wieku to czas dynamicznego rozwoju na świecie ? jak w Polsce – elektrowni wiatrowych. Szacuje się, że ilość energii produkowanej na terenie naszego kraju w elektrowniach wiatrowych wzrośnie do 2020 roku dziesięciokrotnie. Co ważne ? elektrownie wiatrowe to najtańsza opcja technologiczna redukcji emisji CO2 do atmosfery.Do produkcji energii elektrycznej siłą wiatru potrzeba ? jak sama nazwa wskazuje ? odpowiednio mocnych i regularnych podmuchów powietrza. Zasoby energetyczne wiatru wynikają z układu terenu (wzgórze, dolina, teren zalesiony itp.) i klimatycznych (morski, kontynentalny). W Polsce najlepsze warunki wiatrowe występują na Pomorzu i Suwalszczyźnie, tym nie mniej cały Niż Polski, a więc i Równina Wołomińska cechują się w skali kraju przyzwoitymi warunkami wietrznymi. Niestety, siła wiatru w Polsce zdecydowanie odstaje od tej w innych krajach europejskich. Ma to ważne konsekwencje. Skuteczność przemiany energii wietrznej w energię elektryczną wynosi około 30% i zależy od siły wiatru. Przy prędkości 4m/s -5 m/s ?wiatraki? zaczynają w miarę poprawną pracę, natomiast moc nominalną osiągają przy prędkościach wiatru powyżej 10 m/s. Tymczasem w Polsce średnia prędkość wiatru wynosi 2,8 m/s w porze letniej i 3,8 m/s zimą. Tylko okresowo wiatr przekracza wymagane minimum.
Wybierając miejsce na elektrownię wiatrową należy przeprowadzić dokładne badania siły wiatru w miejscu inwestycji. Badania takie prowadzi się przez cały rok mierząc prędkość wiatru co ok. 10 minut. Na podstawie wyników badań oraz typu projektowanej elektrowni można określić średnią produkcję prądu w danej lokalizacji.
Elektrownia wiatrowa musi być posadowiona w miejscu swobodnego dostępu wiatru do turbiny. Wszelkie zawirowania powietrza przed turbiną np. spowodowane ścianą lasu lub budynkiem mogą znacznie obniżyć sprawność elektrowni. Należy również pamiętać, że ze względu na możliwość uszkodzenia (np. urwania śmigła) elektrownia musi być odpowiednio oddalona od linii kolejowych, sieci energetycznych, domostw itp. Obracające się śmigła są również istotnym źródłem hałasu. Niedopuszczane jest stawianie ?wiatraków? na trasie przelotów ptaków i obszarach chronionych (np. NATURA 2000).
Oznacza to, że na elektrownie wiatrowe w naszym powiecie ilość optymalnych lokalizacji jest niezwykle mała.