Blisko 3 800 000 zł to kwota dofinansowania jaka została przyznana Kobyłce na informatyzację gminy. Wniosek na dofinansowanie złożony został w kwietniu 2009 roku.
– Przez dwa lata nasz projekt znajdował się na liście rezerwowej wniosków do dofinansowania. Jednak żadna z gmin, które były na liście rankingowej, zarówno podstawowej jak i rezerwowej, do tej pory nie podpisała umowy. Wynikało to z różnych interpretacji przepisów dotyczących tzw. pomocy publicznej. Wszyscy potencjalni beneficjenci otrzymali dwa miesiące temu projekty do poprawy. Uzupełnione wnioski zostały złożone i poddane ponownej ocenie. Tym razem przygotowany przez nas projekt znalazł się na liście podstawowej ? opowiada Piotr Grubek, wiceburmistrz Kobyłki.
O dofinansowanie w tym konkursie ubiegało się ponad 30 samorządów. Samorząd Kobyłki wnioskował o zwiększenie alokacji na to zadanie. Postulat ten został przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażającą uwzględniony, dzięki czemu również projekty z listy rezerwowej będą zrealizowane.
Całkowita wartość przygotowanego przez Kobyłkę projektu to kwota ok. 4 miliony 400 tys. złotych. – Kwota dofinansowania jaką otrzymamy wyniesie 3 miliony 800 tysięcy złotych ? mówi Grubek.
W ramach tego projektu Urząd Miasta Kobyłka zostanie połączony bezprzewodową siecią informatyczną ze wszystkimi jednostkami budżetowymi gminy (szkoły, przedszkola, itp.). Powstanie centrum informatyczne z 10 stanowiskami komputerowymi (w MOK-u lub w budynku OSP). Na terenie miasta zostaną zainstalowane cztery infomaty umożliwiające dostęp do internetu i różnego rodzaju usług elektronicznej administracji. W Kobyłce zostanie zawieszonych około 100 hot spotów, zaś w Urzędzie Miejskim w Kobyłce i wszystkich podległych mu jednostkach samorządowych uruchomiona zostanie telefonia internetowa.
Wiceburmistrz zwraca też uwagę na fakt, że z wdrożenia projektu bezpośrednio będą też mogli korzystać mieszkańcy Kobyłki. – Na terenie naszej gminy możliwy będzie, oczywiście w ograniczonym w pewien sposób zakresie, korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Sieć zbudowana w ramach projektu stanie się podstawą do uruchomienia innych usług, takich jak choćby monitoring miasta i usługi elektroniczne urzędu. Będziemy dzięki temu projektowi mogli stworzyć i rozwijać e-gminę ? wyjaśnia wiceburmistrz.
Kobyłka czeka teraz na podpisanie umowy z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych. Harmonogram zakłada realizację projektu w ciągu roku od podpisania umowy.
Panowie zamiast na internet te pieniądze powinny iść na poprawę infrastruktury drogowej!!!
A ja powinienem mieć wille nad morzem i odrzutowiec.
Ciesz się człowieku, że Kobyłka dostała takie dofinansowanie, a nie widzisz tylko złe strony.
PS „Internet”, a nie „internet”.
Cieszy mnie rozwój mojej Gminy :) . Brawo :) coś sie dzieje. Oby tak dalej . Czekam na efekty. Pozdrawiam
@Piotrq, dlaczego niby należy pisać przez duże „i”?
Na czym polega „ograniczony dostęp do internetu”?
W Kobyłce dostęp do internetu nie jest problemem,kto chce może sobie zamówic ,operatorów jest pod dostatkiem.Nie wszystkich jest natomiast stac na sprzęt komputerowy.Dla ludzi starszych internet to czarna magia,konieczne są chęci ludzi do nauki i szkolenia.Natomiast infrastruktura w mieście to rzeczywiście trzeci świat.Jest to pole do popisu dla zarządu miasta ,a dla v-ce burmistrza w szczególności.Socjotechnika i PR mają krótkie nóżki.
a co ze Zbyszynskim A. nowa dr. mok Kobyłka straszna wysadziła wszystkich z moku masakra to napewno pani karina.j. za wszystkim stoi ale juz niedlugo i Andzej wruci . Jendrek czekamy na ciebie mysle ze pani karinka i jej swita niedługo i odejdą, kiedys był stefaniak a teraz jest JAZWINSKA K.
no ok, a kiedy poprawią się drogi?
Kiedyś było dużo komputerów w Mok Kobyłka,podobno zginęły.Kiedyś elegancka sala,stanowiska.Co z tym się dzieje?Gdzie to jest?Kto za to odpowiadał?Ogłaszali,że nauczą.To już było,były na to pieniądze,a co się stało?Moja znajoma 52 lat sprzątaczka obecnie mogłaby podnieść kwalifikacje,a ma wyższe wykształcenie chętnie by się zgłosiła.Dzieci już wychowała,ale finans jej słaby.Nie stać na komputer.Jeździ na zdezelowanym rowerze,ledwo żywa.
Za czasów Burmistrza Michała Jakubowskiego Urząd pozyskał środki finansowe na komputery dla MOK. Zakupiono je i utworzono w siedzibie MOK pracownię komputerową wraz z dostępem do internetu, coś koło 20 stanowisk. Czyżby ta pracownia już nie istniała.? A może ktoś wie co stało się z komputerami i monitorami ciekłokrystalicznymi LCD.
Gratulacje dla pana Burmistrza i Jego ekipy…jestem całkowicie za. Żywię jednak nadzieję, że jest to tylko preludium i już niedługo w mieście będzie również monitoring.Cieszę się, że choć nie było łatwo, to jednak udało się dostać dofinansowanie…! Dzięki!Pozdrawiam.
I co powiecie drodzy wyborcy pana Roguskiego? Dotacja na e-kobyłkę? Śmiech, toniemy po każdym deszczu, woda w piwnicach, mieszkaniach, garażach. I niemal 77 milionowe zadłużenia a tu radość z elektronicznego miasta. Moja babcia w hotspocie załatwi e-sprawę, dobre :)
Monitoring. kolejny żart. Obecna władza powinna sobie monitoring na własne ręce założyć. Apropo – co się stało z panem wiceburmistrzem Stefaniakiem? Urlop?
Chwalą się e-kobyłką a ludzie toną w deszczówce! Może lepiej postarać się o dotacje na kanalizację burzową, meliorację, infrastrukturę wodną.