Dożynki Diecezjalno-Gminne w Tłuszczu (22.08.2010 r.) rozpoczęły się mszą św. polową w intencji rolników, sprawowaną przez ks. arcybiskupa Henryka Hosera. W barwnym korowodzie dożynkowym można było podziwiać 37 wieńców. Zdaniem jurorów w tym roku najładniejszy wieniec wykonały mieszkanki Roszczepu.Uroczystości dożynkowe w Tłuszczu honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Obchody swoją obecnością zaszczyciło wielu gości z terenu Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wśród gości zauważyliśmy między innymi Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemara Roszkiewicza, Mariusza Błaszczaka i Jacka Sasina z PiS, burmistrzów, wójtów i wiele innych osób znanych z życia publicznego regionu.
Dożynki, to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za pomyślnie ukończone żniwa. Obchodzone od pokoleń na stałe wpisały się w polską kulturę.
Obecny na uroczystości Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz podziękował rolnikom za ich pracowitość, wytrwałość i zamiłowanie do ziemi. Podkreślił symboliczne znaczenie dożynkowych uroczystości, które są wyrazem nie tylko wdzięczności, ale także szacunku dla ciężkiej pracy mazowieckich gospodarzy.
Tegoroczne dożynki, niestety, nie są radosne dla wielu obszarów naszego kraju o czym przypomniał celebrujący mszę św. arcybiskup Hoser. – W mijającym roku wielu rolników straciło dorobek pokoleń podczas kolejnych powodzi. Będą musieli pracować przez wiele lat, aby przywrócić zalane gospodarstwa rolne do zadowalającego stanu. Prośmy Boga, aby uchronił nas od klęski powodzi, a poszkodowanym dał nadzieję i stosowną pomoc ? mówił podczas homilii w Tłuszczu.
Duchowny zwrócił też uwagę na fakt, że dożynki stanowią okazję do ukazania bogactwa naszych terenów i piękna kultury wiejskiej zakorzenionej w wierze ojców. I faktycznie bogactwo i piękno kultury było widoczne w tegorocznych obchodach. Wieńce z którymi przyjechali rolnicy były wyjątkowej urody.
W niezwykle pięknym korowodzie dożynkowym szło 37 delegacji. Każda z nich z wieńcem. Było co podziwiać. Kunszt wykonania i pomysłowość sprawiły, że komisja konkursowa, na której czele stanęła Jolanta Boguszewska, szefowa Powiatowej Galerii Korozja i Kolor w Wołominie miała niełatwe zadanie. Uznano, że najpiękniejszy wieniec wykonały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Roszczepu gmina Klembów. Swoje nagrody przyznał również ks. arcybiskup Henryk Hoser, miejsce I – Budy Barcząckie, miejsce II – Sulejów – Równe, miejsce III – Nowa Pogonek parafia Siennica.
? Bardzo trudno jest ocenić wartość tych wspaniałych wieńców. Wszystkie są dziełem miłości i talentu tych ludzi, którzy je wykonywali. W moim wyborze chciałem przekazać pewną rzeczywistość duchową, która się kryje za tym wieńcem który wygrał. Matka Boża Miłosierdzia ona jest tą, którą wzywamy dziś. Bo dziś potrzeba nam miłosierdzia bożego. Nie jest to duży wieniec ale jednocześnie bardzo pięknie wykonany. Chciałbym prosić autorów aby przekazali później ten wieniec do nowego domu gdzie żyła święta Faustyna, która wpatrywała się w Matkę Bożą Miłosierdzia w Wilnie, Matkę Bożą Ostrobramską, do Ostrówka.
Drugi wieniec pokazuje krzyż i dekalog. To są te dwie rzeczy, za którymi musimy stać, przy krzyżu jak Matka Boża. Musimy kierować się w życiu dziesięcioma słowami bożymi, dziesięcioma słowami życia ? dziesięciorgiem przykazań.
Trzecia nagroda ukazuje rodzinę. Jeżeli rodzina jest stabilna, harmonijna, nie jest zagrożona rozpadem to najczęściej właśnie w środowisku wiejskim a nie w środowisku miejskim, dlatego że tam jest mądrość i kontakt z Bogiem – motywował swoje wybory arcybiskup.
Teresa Urbanowska