Czym są domy pasywne? Czy warto zastosować ten standard w budownictwie? Czy inwestycja jest opłacalna? Na te jak i inne pytania znajdziecie państwo odpowiedź niżej.Na początku lat ?90 dwóch niemieckich inżynierów zadało sobie pytanie: czy w naszych warunkach klimatycznych, może funkcjonować dom bez systemu centralnego ogrzewania? Chociaż pytanie trąci ?herezją budowlaną? innowatorzy wyznaczyli sobie za cel tak pomniejszyć straty ciepła, aby dom praktycznie nie potrzebował ogrzewania. Pasywne i odnawialne źródła ciepła jak ludzie, urządzenia gospodarstwa domowego i ciepło odzyskiwane z powietrza oraz ze źródeł naturalnych, (np. energia słoneczna), miały pokrywać jak największą część zapotrzebowania na ciepło. Od idei przeszli do czynów. W 1991 roku wybudowano w Darmstadt w Niemczech pierwszy dom pasywny, który miał za zadanie potwierdzić teorię niemieckich inżynierów.
Praktyka wykazała słuszność idei takich domów. W stosunku do zwykłych domów, budowanych według przyjętych norm zużywają one o 90% mniej ciepła! Do ogrzania przez cały rok 1 m2 powierzchni użytkowej domu wystarczy 15 kWh energii, czyli w przeliczeniu 1,5 m3 gazu, za który płacimy coraz więcej. Należy tu dodać, że zwykły, nawet najlepiej ocieplony dom zużywa minimum 50 kwH/m2 rocznie. Różnica jest więc dla zwykłych domów 10-krotna, a dla niskoenergetycznych aż 4-krotna! Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu dla własnego gospodarstwa domowego.
Czym jest dom pasywny?
Dom pasywny jest nowym standardem wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne oraz szereg innych rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.
Jak to działa?
Dom pasywny charakteryzuje się wyśmienitą izolacją cieplną, odpowiednią architekturą umożliwiającą korzystanie z energii słonecznej oraz z systemem wentylacji odzyskującej ciepło. Pozyskiwanie ciepła do ogrzania domu odbywa się z ciepła ludzi i zwierząt, urządzeń gospodarstwa domowego, systemu odzysku ciepła i przeszklonych fasad. Najważniejsze jest kompleksowe połączenie wszystkich elementów – baterii słonecznych, wymienników ciepła, nowoczesnych układów wentylacyjnych z zastosowaniem materiałów o wysokiej jakości i doskonałych współczynnikach przenikania ciepła.
Najważniejsze elementy domu pasywnego
Wentylacja: wysokoefektywna i centralna, która oddaje ciepło powietrza wywiewanego strumieniowi powietrza zasysanego za pomocą wymienników. Powietrze do domu przechodzi systemem rur przez grunt, ogrzewając się zimą i chłodząc latem i dociera bezpośrednio do pomieszczeń dziennych oraz sypialnych. Dla odmiany wyciąganie powietrza odbywa się z pomieszczeń kuchennych i łazienek.
Ogrzewanie: budynek ogrzewany jest nawiewanym powietrzem z systemu wentylacji. Powietrze ogrzewane jest elektrycznie lub przepływając systemem wymienników wokół zbiorników z ciepłą wodą. W przypadku braku tradycyjnej instalacji c.o., może występować kominek.
Ciepła woda: ogrzewana przez kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Jej zużycie minimalizowane jest przez stosowanie perlatorów i innych urządzeń mechanicznych.