Z Haliną Bonecką, dyrektorem Zespołu Ekonomiczno-Admistracyjnego Szkół i Przedszkoli (ZEASiP) w Wołominie o propozycjach w nowym roku szkolnym rozmawia Teresa Urbanowska.
? Za kilka dni w naszych szkołach zadźwięczy pierwszy powakacyjny dzwonek. Czy oprócz standardowych zajęć gmina przygotowała jakieś dodatkowe propozycje dla dzieci i młodzieży?
? Oprócz zajęć obowiązkowych w szkołach, a nawet w przedszkolach, realizowane będą zajęcia dodatkowe, na które ZEASiP pozyskał środki zewnętrzne. Od września 2012 r. realizowany będzie program Youngster. Jest to program wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Wydawnictwem Macmillan, które opracowało jego założenia dydaktyczne. Partnerem w realizacji programu jest Fundacja NIDA.
Kolejnym programem realizowanym w szkołach jest projekt systemowy ?Dziecięca akademia przyszłości ? wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych?, realizowany w ramach POKL, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnić w jakości usług edukacyjnych.
Młodzież z ośmiu wołomińskich gimnazjów (osiem grup po 10 uczniów każda) będzie uczestniczyć w projekcie ekologicznym ?Sztuka w recyklingu ? warsztaty dla młodzieży z Gminy Wołomin? (12 godzin w grupie z danej szkoły), w łącznej liczbie 96 godzin.
W nowym roku rozpoczniemy również realizację projektu promującego przyjazną adaptację dzieci w edukacji szkolnej. Działania edukacyjno-informacyjno-promocyjne ukierunkowane będą na skuteczne wdrożenie dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej.
Planujemy, że w projekcie udział wezmą dzieci pięcioletnie i ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkół i przedszkoli. Projekt jest adresowany do 11 szkół podstawowych i siedmiu przedszkoli Gminy Wołomin.
? W jakich szkołach będą te projekty realizowane?
? W programie Youngster zadeklarowało swój udział 36 uczniów Gimnazjum z Duczek. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach. Będą to zajęcia pozalekcyjne o łącznym wymiarze 90 godzin lekcyjnych dla każdej z grup.
Dziecięca akademia przyszłości realizowana będzie w Szkole Podstawowej nr 2 i nr 4 w Wołominie oraz w Szkole Podstawowej w Starym Grabiu i Ossowie.
Sztuka w recyklingu ? we wszystkich gimnazjach prowadzonych przez Gminę Wołomin.
Projekt promujący przyjemną adaptację dzieci w edukacji szkolnej jest adresowany do dzieci pięcioletnich z 11 szkół podstawowych i siedmiu przedszkoli Gminy Wołomin.
? Czym charakteryzują się te projekty?
? Dzięki realizacji tych programów uczniowie nabędą nowych umiejętności społecznych, językowych, informatycznych, poprawi się sprawność fizyczna uczniów, ale również rozwiną swoje zainteresowania ? szczególnie podczas warsztatów ?Sztuka w recyklingu?, ponieważ z odpadów/przedmiotów zużytych będą ?wyczarowywać? na przykład odnowione, niebanalne meble. Program Youngster to program doskonalący umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
? Do jakiej grupy wiekowej są adresowane?
? Programy są adresowane do uczniów klas IV?VI i klas I?III gimnazjów.
? Kto będzie prowadził wymienione zajęcia? Czy będą one odbywały się w ramach zajęć szkolnych, czy będą to zajęcia dodatkowe? Skąd pieniądze etc.?
? Zajęcia w ramach projektów będą zajęciami dodatkowymi, w których uczestniczyć będą chętni uczniowie. Prowadzone będą przez nauczycieli i osoby posiadające stosowne kompetencje. Projekt Youngster będzie realizować nauczyciel języka angielskiego z Duczek.
Program ?Dziecięca akademia przyszłości? ? nauczyciele szkół, których projekt dotyczy, natomiast warsztaty ?Sztuka w recyklingu? ? pani Elżbieta Zdrodowska. Środki na realizację projektów pochodzą ze źródeł zewnętrznych, ale swój udział finansowy ma również Gmina Wołomin. Łącznie na wyżej wymienione projekty pozyskaliśmy 105 300,00 zł, a gmina zapewnia 17 620,00 zł.