Z Justyną Wicherkiewicz, kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej(POIK) w Zielonce przy ul. Poniatowskiego 29, rozmawiamy o sytuacjach w których można zwrócić o pomoc do POIK oraz formach pomocy udzielanej przez ośrodek.
– Na jaką pomoc można liczyć w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej? Czy jest on nastawiony jedynie na pomoc ofiarom przemocy domowej?
– Jeśli chodzi o pomoc na jaką mogą liczyć mieszkańcy powiatu to są to: konsultacje z pracownikiem socjalnym, konsultacje psychologiczne, konsultacje prawne, konsultacje pedagogiczno-wychowacze. Osobom poszkodowanym zapewniamy całodobowe schronienie w hostelu, który działa przy POIK i jest otwarty dla potencjalnych ofiar przemocy domowej przez cały czas. Konsultacje udzielane są osobiście w siedzibie POIK osobom dorosłym, głównie doświadczającym przemocy w rodzinie. Nasz ośrodek udziela również wsparcia osobom zgłaszającym się po pomoc w postaci pracy socjalnej. Pomagamy w poszukiwaniu i zabezpieczaniu miejsc pobytu w ośrodku przystosowanym do dłuższego przebywania. Staramy się przeprowadzać wywiady środowiskowe. Poszkodowani mogą liczyć na poradnictwo telefoniczne przez 24 godziny. Nasi konsultanci są otwarci, można skorzystać z ich doradztwa i pomocy.
– Osoby z uzależnieniami ? czy dla nich przewidziano jakąś pomoc psychologiczną?
– POIK zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom przemocy domowej. W miarę możliwości udzielamy wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. To jaką pomoc może taka osoba uzyskać zależy od sytuacji w jakiej się znalazła. W naszym ośrodku nie są prowadzone terapie dla uzależnionych, natomiast dysponujemy bazą danych gdzie taka osoba może zwrócić się o pomoc i kierujemy je do takiej placówki.
– Przez jaki czas można przebywać w hostelu, który funkcjonuje przy POIK?
– Osoby mogą przebywać w hostelu do 1 miesiąca, w szczególnie uzasadnionych przypadkach decyzją kierownika, pobyt może być przedłużony maksymalnie do 3 miesięcy. Ośrodek dysponuje 6 miejscami hostelowymi, w pierwszej kolejności są przyjmowane ofiary przemocy domowej. Hostel ma swój regulamin, który tymczasowy mieszkaniec zobowiązuje się przestrzegać w przeciwnym wypadku ponosi on konsekwencje.
– Czy w okresie zimowym POIK pomaga również bezdomnym?
– POIK nie posiada oferty skierowanej dla osób bezdomnych, może służyć poradą psychologa, prawnika, pracownika socjalnego. Nasze działania są ukierunkowane na zjawisko przemocy domowej.
Rozmawiała Emilia Chąchira