29 stycznia mija setna rocznica śmierci wybitnego geografa, pedagoga i działacza społecznego, Wacława Nałkowskiego. Z tej okazji I LO. przy ul. Sasina w Wołominie, które nosi imię geografa, organizuje dni patrona szkoły. Uroczystości odbędą się w dniach 20 – 28.01.2011.
Wacław Nałkowski urodził się 19 listopada 1851r. w Nowodworze na Podlasiu, małym mająteczku dzierżawionym przez rodziców. Rodzice byli zubożałymi ziemianami, nienajlepiej radzącymi sobie materialnie. Dzieciństwo spędził we Wrotkowie, niewielkim folwarku niedaleko Lublina. Podczas nauki w lubelskim gimnazjum utrzymywał się z korepetycji. Właśnie w gimnazjum nauczyciel geografii Albert Szumowski rozbudził w nim zainteresowanie tą dziedziną nauki i zachęcił do studiów. Rozpoczął je w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1871. Studiował geografię, astronomię, kartografię i matematykę. Przez rok kontynuował studia w Lipsku, gdzie zajmował się geologią i etnologią. Ożenił się z Anną Szapoczek, nauczycielką, osobą wykształconą i światłą. Od 1880 mieszkali w Warszawie. Ich córka, Zofia Nałkowska, znana pisarka, wspominała dom rodzinny jako przepojony atmosferą intelektualną, pełen książek, map, ciekawych ludzi i poważnych dyskusji. Nałkowski przez całe życie zawodowe pracował jako nauczyciel geografii w szkołach średnich prywatnych, w których nauczano w języku polskim (w państwowych obowiązywał język wykładowy rosyjski). Dążył do zreformowania sposobu uczenia tego przedmiotu: zastąpienia wkuwania nazw i szczegółów przez rozumienie związków przyczynowo-skutkowych między zjawiskami. Zmarł w Warszawie 29 stycznia 1911.
Nałkowski był wybitnym uczonym, nic więc dziwnego że grono pedagogiczne jak i sami uczniowie „Sasina” są dumni ze swojego patrona i po raz kolejny mają zamiar uczcić rocznicę jego śmierci.
Paulina Grzegolec