Gry planszowe Instytutu Pamięci Narodowej ?111? i ?303? w formie turnieju dla trzecich klas gimnazjalnych oraz dla klas szóstych szkół podstawowych, to oferta skierowana do uczniów ząbkowskich szkół. W ten sposób pracownicy IPN zajmujący się edukacją historii będą uczyć ząbkowską młodzież, począwszy od 15 stycznia przyszłego roku, podczas ?Dni IPN w Ząbkach?.
W dniu 14 listopada na sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie organizacyjne przedstawicieli IPN z dyrektorami ząbkowskich szkół, przedszkoli, miejskiego ośrodka kultury i biblioteki. W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno ? Wychowawczych Miasta Ząbki, radny miejski Paweł Poboży. IPN reprezentowali: Jacek Pawłowicz kierownik Referatu Edukacji Historii, Anna Otrębska, zajmująca się edukacją przedszkolną i szkół podstawowych, Magdalena Pietrzak specjalizująca się w wykładach historycznych oraz dr Dariusz Gołaszewski, którego specjalnością jest temat Żołnierzy Wyklętych, który poprowadzi warsztaty dla gimnazjalistów. Gościem spotkania był Marek Rogusz z Fundacji Historii Lotnictwa Polskiego, współtwórca gry ?111?, który również poprowadzi żywe lekcje historii w ząbkowskich szkołach. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Mirka Sobieckiego, pasjonata historii, twórcy portalu hisotoriaZabek.pl.
Przybyłych przywitali z-ca burmistrza Artur Murawski oraz sekretarz Patrycja Żołnierzak.
Podczas spotkania goście przedstawili szeroką ofertę edukacyjną IPN-u, której częścią są wspomniane gry, ale także prelekcje, warsztaty, pokazy filmów dokumentalnych związanych tematycznie z wojną obronną 1939 roku, udziałem Polaków w oporze zbrojnym w czasie drugiej wojny światowej oraz bohaterstwem polskich pilotów w bitwie o Warszawę w 1939 roku i w bitwie o Anglię w 1940 roku, które towarzyszyć będą organizowanym w ząbkowskich szkołach turniejom.
Bogaty program, przygotowany dla ząbkowskiej młodzieży oraz dla przedszkolaków, zaprezentowany przez przedstawicieli IPN będzie realizowany w ząbkowskich placówkach w kilku terminach i zakończy się dopiero przed wakacjami.
Zaproponowane lekcje historii poprzez zabawę powinny przypaść do gustu nie tylko zapalonym pasjonatom historii ale również miłośnikom gier, których wśród dzieci i młodzieży obecnie nie brakuje.
Iwona Potęga