Dlaczego joga?

Joga prowadzona przez Karolinę Sitkowską to jedna z aktywnych form spędzania czasu. Do aktywnego relaksu zaprasza Trzecia Strona ? Klub Aktywnych Mieszkańców, który w minioną sobotę (1 grudnia) rozpoczął działalność w Wołominie przy ulicy Armii Krajowej 43.

? Skąd u Ciebie zamiłowanie do takiej formy aktywności?

? Zaczęłam 7 lat temu za namową rodziny. Moja ciocia, która chodziła na jogę stwierdziła, że powinnam się wziąć za siebie i poćwiczyć, bo jestem taka mało rozciągnięta (śmiech). Pierwszy raz na zajęcia poszłam z koleżanką. Patrzyłam na tych wszystkich ludzi i myślałam sobie jakie to dziwne, ale mimo to poszłam ponownie i… zostałam do tej pory.

? Wciągnęło i nie puściło?

? Tak, choć ćwiczę teraz inny rodzaj jogi niż ten, na którym byłam po raz pierwszy. Ashtanga jest bardziej dynamiczna.

? Joga kojarzyła mi się zawsze z nudą. Z relaksem i z refleksją nad ciałem z przeciwieństwem dynamiczności.

? Joga pod kątem ćwiczeń jest bardzo żywa, ale zachowuje te aspekty pozytywne, z którymi joga Ci się kojarzyła (z relaksem i refleksją). Ashtanga to joga 8 stopniowa. Próbuje scalić te elementy i nie jest tak, że zdobywasz je jeden po drugim, szczebel po szczeblu, tylko wspomniane elementy pojawiają się, łączą i idą wspólnie razem. Mówi się, że ashtanga scala wszystkie techniki jogi. Efekty widać nie tylko na poziomie fizycznym, ale psychicznym i duchowym.

? Czy dochodzi się do tego tylko za pomocą medytacji?

? Do stanu medytacji dochodzi się w czasie ćwiczeń. Nie zawsze jesteś tego świadoma.

? Medytacja nie jest zależna ode mnie?

? Jeżeli ludzie bazują tylko na ćwiczeniach fizycznych i traktują jogę tylko jako ćwiczenia, to nie będą zdawać sobie sprawy z tego, że medytują, w trakcie praktyki poznają swoje ograniczenia i bariery. Ciało wszystko kumuluje, jest jak pamiętnik. Problemy psychiczne też się kumulują. Mogą blokować staw, Joga pozwala to rozluźnić, dzięki assanom.

? Co to jest asana?

? To po prostu pozycja ciała. Ashtanga jest praktykowana w seriach usystematyzowanych. Na zajęciach ćwiczymy pierwszą serię. Jest nazywana jogoterapią, bo ma za zadanie oczyścić nasze ciało. Pełna nazwa tego systemu, który ćwiczę to ashtanga vinyasa joga. W praktyce jest to płynność ruchu przez połączenie z oddechem, głównie w pozycjach siedzących. Można też wprowadzić vinyasy w pozycjach stojących, ale jest to metoda wyzwalająca jeszcze więcej detoxu.

? Uważasz, że lepiej iść na jogę niż na siłownię. Dlaczego?

? Joga jest dla każdego. Ćwiczy nawet mój wujek, który ma 72 lata. Zaczął niedawno. Najmłodsza osoba z jaką ćwiczyłam to dziewczynka z trzeciej klasy podstawówki. Wiem jednak, że są młodsze. Joga ma zmienić nasze ciało ? wzmocnić, oczyścić odblokować. Dla każdego są dostosowane warianty. Jeżeli ktoś nie może wykonać jakiegoś elementu staram się ułożyć asane (pozycję) aby był w stanie ją wykonać

? Jesteś trenerem, instruktorem?

? Ani jednym ani drugim. Jogę prowadzi nauczyciel. Jest niezbędny ? to on pokazuje i podpowiada.

? Czy podobnych rezultatów nie osiągniemy ćwicząc według zasad pokazanych na filmikach w necie?

? Joga to nie są tylko asany. Ważne są ćwiczenia oddechowe, też trzeba się ich nauczyć. ?Życie jogina to nie ilość jego lat, a jego oddechów? ? jak głosi słynna maksyma.

? Prowadzisz tylko zajęcia, czy opowiadasz też o filozofii i innych aspektach jogi?

? Prowadzę podczas zajęć ćwiczenia, ale jeżeli ktoś pyta, to odpowiadam. Nie staram się na siłę wykładać całej filozofii. Nie chce robić nic na siłę. Nie każdy sobie życzy mantr i medytacji. Jeżeli jest potrzeba to robię warsztaty ? wtedy mówię więcej na temat jogi filozofii, robimy więcej ćwiczeń oddechowych ? nie zamykam się.

? Czy ćwicząc jogę można być kontuzjowanym?

? Jak ze wszystkim ? trzeba uważać, żeby się nie uszkodzić. To kwestia praktyki. Trzeba wyczuć dokąd możemy dojść, zrozumieć, jak funkcjonuje nasze ciało i wiedzieć kiedy jest koniec. Jak boli to nie robię więcej, ale zrobię na przykład za rok…

? Czy joga uczy cierpliwości?

? Mnie jej nauczyła. Jako dziecko byłam strasznym nerwusem a teraz ? sama widzisz…

? A jak jest z cierpliwością 10?11 latków w czasie zajęć?

? Dzieci wprowadza się w asane zabawą, która ma ich zachęcić powodować, że dzieciaki zechcą to robić.

? A faceci powinni chodzić na jogę?

? W dużych miastach jest dużo mężczyzn na zajęciach, w mniejszych na jodze są głównie kobiety.

? Mężczyźni się wstydzą?

? Wolą siłownię. A na jodze oprócz pracy nad rzeźbą, nad mięśniami, o które tak zabiegają uelastyczniają się i przestają spinać.

Rozmawiała
Ania Karaszewska

Karolina prowadzi zajęcia w Klubie Aktywnych Mieszkańców ? Trzecia Strona
Wołomin ulica Armii Krajowej 43,
w poniedziałki i w czwartki w godzinach 18.00 – 19.00

Więcej na www.akademiaruchu.org

W Klubie Aktywnych Mieszkańców Trzecia Strona odbywają się również formy aktywności artystycznej, rękodzielniczej