Nasz Powiat, którego stolicą jest Wołomin jest największym powiatem w województwie mazowieckim. Powiat największy, ale najbardziej zaniedbany pod względem rozwoju regionalnego. Brakuje nam stosownych dróg dojazdowych, właściwej infrastruktury dla rozwoju gospodarczego, a tym samym brak możliwości do tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju rolnictwa czy agroturystyki.
Polacy zawsze mieli i mają wiele powodów do zmartwień, głębokich rozważań natury społecznej, materialnej i gospodarczzej.
Dziejące się na naszych oczach wielkie przemiany systemowe i ustrojowe dla jednych są dobre dla innych złe lub niepotrzebne. Jak by na to nie spojrzeć zmierzamy w kierunku rozwoju gospodarczego w całym naszym kraju. Wszelkie przemiany zwłaszcza ustrojowe odbywają się kosztem pewnych wyrzeczeń, zaniechań, niejednokrotnie kosztem pogorszenia warunków życia ludzi w pewnych regionach kraju. Niewątpliwie jest to w dużej mierze zależne od operatywności nie tylko Rządu Polskiego, ale przede wszystkim od operatywności wybranych przywódców wsi, miast, powiatów czy województw. Nasz Powiat, którego stolicą jest Wołomin jest największym powiatem w województwie mazowieckim. Powiat największy, ale najbardziej zaniedbany pod względem rozwoju regionalnego. Brakuje nam stosownych dróg dojazdowych, właściwej infrastruktury dla rozwoju gospodarczego, a tym samym brak możliwości do tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju rolnictwa czy agroturystyki.
W każdej kampanii wyborczej pada wiele obietnic od kandydatów na wójtów, burmistrzów, radnych, senatorów i posłów. Realizacja obietnic wielokrotnie rozmija się z rzeczywistością, a mieszkańcy nadal żyją nadzieją na lepsze jutro.
Obchodzimy coraz więcej różnych rocznic związanych z pamięcią historyczną w regionie lub kraju, co jednoczy społeczność lecz nie zawsze skutecznie. Nawet w czasie obchodów 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego przywódcy wielu krajów w imieniu swoich narodów zabiegali o tzw. pojednanie, mimo historycznych zaszłości. Obserwując życie polityczne i samorządowe w naszym powiecie wołomińskim pojednanie powinno mieć swój wyraz jakże potrzebny we wspólnych działaniach regionalnych. Pamiętajmy o przeszłości, ale zabiegajmy o wspólną przyszłość oraz twórzmy nową własną historię. Naród o dużych tradycjach religijnych powinien umieć wybaczać za doznane krzywdy ku lepszej przyszłości. Jesteśmy już we wspólnej Europie, zabiegajmy więc wszędzie i wszyscy o środki pomocowe dla naszego powiatu, miast i wsi, bo to wielka szansa. Powstają różne stowarzyszenia społeczne na rzecz określonego celu, które należy wspierać bo to służy dobrej sprawie, a zwłaszcza jednoczy mieszkańców dając im jednocześnie nadzieję na lepszą przyszłość. Zdarza się ,że przywódcy gminy, gdzie powstają inicjatywy nie tylko nie wspierają celu, a nawet utrudniają jego realizację. Jest to niezrozumiałe o czym społeczność regionalna powinna pamiętać przy wyborach samorządowych, a zwłaszcza przy wyborze wójta. Mamy opracowane tzw. Strategie Rozwoju Regionalnego, które niejednokrotnie zawierają ciekawe pomysły gospodarcze, niestety przedstawiciele poszczególnych samorządów właściwie nie zabiegają o realizację tych zamierzeń lub zabiegają nieskutecznie. Wybierani wójtowie, burmistrzowie niejednokrotnie realizują tylko swoje cele, zwłaszcza personalne, zapominając o tym co obiecali mieszkańcom w kampanii. Jest jeszcze szansa, aby wszyscy samorządowcy bez względu na opcje podjęli działania zmierzające do realizacji zadań gospodarczych najpilniejszych dla mieszkańców naszego powiatu. Pamiętajmy także, że zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu R.P., to szansa abyśmy wybrali najlepszych reprezentantów. Nasz Powiat to nasza mała ojczyzna, kultywujmy więc wspólnie tradycje regionalne.
Wspierajmy każdą inicjatywę społeczną, która zarówno jednoczy jak i daje możliwość krzewienia kultury i sportu, pamięci narodowej czy rozwoju gospodarczego. Dobiega już połowa kadencji rad samorządowych warto więc dokonać choćby skromnej analizy czy wybrani przez nas radni dobrze wypełniają swoje obowiązki czy dobro ogólne jest priorytetem w ich działaniach samorządowych czy też należałoby coś zmienić.
Należy zauważyć, że brakuje nam pomysłów na rozwiązania służące społeczeństwu. Niech więc każdy mieszkaniec podejmie próbę zgłoszenia ciekawego pomysłu na pozyskanie pieniędzy dla powiatu, bądź przez swoich przedstawicieli, lub bezpośrednio u decydentów. Będzie to wspólna strategia rozwoju naszego regionu. Pomóżmy sami sobie.