Energia odnawialna, a bardziej fachowo energia ze źródeł odnawialnych (OZE) jest energią produkowaną z zasobów które można w miarę łatwo i szybko uzupełnić. Do takich zasobów zalicza się energię słoneczną, energię wiatru, biomasę, biogaz, fal, pływy morskie i energię geotermalną. Przeciwieństwem energii ze źródeł odnawialnych jest energia ze źródeł nieodnawialnych i trudno-odnawialnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny czy torf. O ile energia słoneczna czy wiatru jest właściwie niewyczerpywalna, a pole wierzby odnawia się przez kilka lat, to na wytworzenie gazu ziemnego czy ropy Ziemia potrzebuje milionów lat i nie wiadomo nawet czy te procesy współcześnie występują. Energii ze źródeł odnawialnych nie można w 100% traktować jako bezpiecznych ekologicznie, gdyż urządzenia do jej produkcji, niewłaściwie zbudowane i użytkowane mogą spowodować szkody w środowisku naturalnym.
Dlaczego właśnie energia odnawialna?
Rada Europy, zaniepokojona możliwymi konsekwencjami wzrostu temperatury Ziemi i wyczerpywania się surowców w czasie szczytu w marcu 2007 roku przyjęła Plan Działań łączących politykę klimatyczną i energetyczną Państw Wspólnoty. Państwa Unii podjęły wówczas zobowiązanie ograniczenia wzrostu średniej temperatury naszej planety oraz zmniejszania zagrożeń związanych z dostępnością ropy i gazu. W realizacji tych celów bardzo duża rola przypada energii ze źródeł odnawialnych (tzw. OZE). Plan Działań zakłada, że do 2020 roku aż 20% energii Państw Wspólnoty pochodzić będzie właśnie z takiego źródła. Polska, mocą przyjętej w 2001 roku Strategii Rozwoju Energetyki Odnawialnej założyła, że 2020 roku aż 14% krajowej energii będzie produkowana przez OZE.
Jednak zwiększanie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to nie tylko wypełnianie ?Nakazów z Brukseli?. OZE, umiejętnie stosowane, niosą za sobą dużo korzyści dla społeczeństwa i gospodarki krajowej. Przede wszystkim rozwijając OZE, ograniczamy emisję CO2 do atmosfery Ziemi. Mimo, że sporo osób nie jest przekonanych, że to właśnie działalność człowieka przyczynia się do tzw. efektu cieplarnianego, zasada ostrożności nakazuje ograniczać produkcję tego gazu jeśli jest to możliwe. Po drugie OZE pozwolą zmniejszyć uzależnienie energetyczne Polski od państw Wschodu. Ważne jest również, że zaangażowanie w rozwój OZE stymuluje badania, rozwój technologii i daje miejsca pracy w innowacyjnych dziedzinach gospodarki, a więc w tych, które mogą konkurować na wspólnym rynku europejskim.