Czy będziemy zagłębiem gazowym?

Być może rozwiązanie choć części gazowych problemów Polski leży na terenie naszego powiatu. Czy faktycznie na wołomińskiej ziemi są złoża tego surowca, sprawdzi firma ExxonMobile, światowy potentat na rynku naftowym.

Firma ExxonMobile Poland Sp. z o.o. zwróciła się do Ministerstwa Środowiska o udzielenie koncesji na poszukiwanie złóż gazu na obszarze ?Wołomin? w ubiegłym roku. Udzielenie koncesji na prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin wymaga zasięgnięcia opinii właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Na początku listopada Ministerstwo Środowiska zwróciło się do Burmistrza Wołomina o zaopiniowanie wniosku ExxonMobile na poszukiwanie złóż w obszarze ?Wołomin?. Wniosek amerykańskiej firmy spełniał wymagania określone w odpowiedniej ustawie prawa geologicznego i górniczego, dlatego Burmistrz Wołomina wydał pozytywną opinię. Prośby o zaopiniowanie wniosku ExxonMobile wysłane zostały do wszystkich gmin określonych obszarem ?Wołomin?. – Widać, że zainteresowanie naszym rejonem wzrasta. Cieszy nas, że dzięki tym badaniom dowiemy się nie tylko o tym czy w naszym rejonie są złoża gazu. Będziemy po ich przeprowadzeniu przez firmę posiadać wiedzę na temat innych złóż w naszym rejonie, takich jak np. wody geotermalne. O dalszych działaniach zadecydują wyniki badań i ekonomia. Złoża są. Pytanie tylko jak duże? O tym dowiemy się dopiero po zakończeniu badań ? powiedział nam Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina.

fot: wikipedia, Autor: Brudersohn
fot: wikipedia, Autor: Brudersohn

Do obszaru ?Wołomin? należą miasta: Kobyłka, Zielonka, Marki, Sulejówek, Otwock. Gminy: Dabrówka, Klembów, Jadów, Strachówka, Poświętne, Nieporęt, Mińsk Mazowiecki, Dębe Wielkie, Siennica, Latowicz, Wiązowna, Celestynów, Kołbiel, Parysów, Borowie, Miastków Kościelny, Zabrodzie. Miasta i gminy: Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Halinów, Pilawa. Łącznie jest to obszar poszukiwawczy o powierzchni 1 180,93 km?.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesji firmie ExxonMobile na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego w Polsce. Chodzi dokładnie o dwa miejsca na terenie kraju: okolice Zamościa oraz właśnie okolice Wołomina.
Złoża gazu ziemnego na Lubelszczyźnie szacowane są na kilkanaście miliardów metrów sześciennych. Jeśli chodzi o ziemię wołomińską dokładnie jeszcze nie wiadomo jak wielkie są te złoża.
Jednak wstępne wyniki rozpoznania budowy geologicznej ziemi w okolicach Wołomina przeprowadzone przez ExxonMobile potwierdziły, że powinny się tu znajdować złoża.
Amerykańska firma ma pięć lat na poszukiwania, bo na taki czas została jej udzielona koncesja. Na jej podstawie firma dokona kontrolnych odwiertów.
Szacunkowy koszt jednego odwiertu to kwota około 20 mln zł. ExxonMobile ma również zezwolenie na badania metodami sejsmicznymi. Oznacza to wywoływanie kontrolowanych wibracji ziemi przy pomocy specjalnych pojazdów lub materiałów wybuchowych, a następnie odczytywanie przy pomocy czujników przemieszczenia się fal sejsmicznych w głębi ziemi.
Jak podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) na terenie Polski powinno być jeszcze bilion metrów sześciennych gazu. Jest to wielkość około 70-letniego zapotrzebowania naszego kraju.
Szansę na znalezienie gazu są więc spore. Jak dowiedzieliśmy się w polskim przedstawicielstwie ExxonMobile, firma dopiero rozpoczyna działania związane z poszukiwaniem gazu. Wcześniej zajmowała się głównie przemysłem naftowym i naftopochodnym. Firma powstała pod koniec 1999 roku przez fuzję firm Exxon i Mobile. Jest największym na świecie przedsiębiorstwem pod względem wartości rynkowej i największą na świecie spółką notowaną na giełdzie. Jej wartość szacowana jest na kilkaset miliardów dolarów. Główna siedziba ExxonMobile mieści się w Teksasie w USA.


Adam Kudełka

4 przemyślenia nt. „Czy będziemy zagłębiem gazowym?

  1. najlepiej wszystko oddać jankesom
    a wołomińska nafta- gaz niech wydobywana Madagaskarze

  2. A co z naszym wołomińskim Przedsiębiorstwem Poszukiwania Ropy i Gazu?
    Pewnie nie potrafi szukać,tak jak Zakłady „Łucznik”w Radomiu nie potrafią robić broni i musimy kupować ją np.z Austrii???

  3. Sopel, potrafimy,potrafimy i robić broń i szukać ropy i gazu. Jedno i drugie to polska specjalność, tylko mamy słabiutką władzę i obcy kapitał robi co chce. Tak jak kiedyś wielki brat tak teraz wuj sam i euroland trzymają nas w szachu i szarogęszą się nami jak swoim.Szkoda mi tak pięknego kraju ,ale to nasza wina , wybraliśmy to teraz mamy.

  4. Rafał i Pisak: jak pies ogrodnika – sam nie zje i nikomu nie da.

    Pisak może zrób społeczną zrzutę na te odwierty po 20 milionów za sztuke, albo niech może rada miasta wyłoży z budżetu, po to żebys miał swój narodowy gaz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.