Ronald Barthes, francuski krytyk literacki, powiedział kiedyś ?Fotograf musi strasznie walczyć, aby fotografia nie stała się śmiercią?. Dziewięćdziesiąt lat temu, polscy żołnierze walczyli o niepodległość w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem, dziś Agnieszka i Krzysztof Jaszczak, autorzy wystawy ?Cud nad Wisłą XXI wieku?, swymi fotografiami walczą o pamięć bohaterów narodowych.
15 sierpnia 1920 roku, marszałek Józef Piłsudski zadał swoim żołnierzom pytanie ? ?Co wybieramy, niewolę czy zwycięstwo??. Odpowiedź mogła być tylko jedna: „Zwycięstwo do ostatniej kropli krwi”. Takie słowa powtórzyli aktorzy występujący w rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej w Ossowie, która odbyła się 14 sierpnia br. Inscenizacja przyciągnęła wielu sympatyków. Fotograficzny zapis tych wydarzeń stworzyli Agnieszka i Krzysztof Jaszczak. 10 listopada br. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy ?Cud nad Wisłą XXI wieku? w Bibliotece Miejskiej w Wołominie. – Patrząc z perspektywy czasu, uważam, że był to niesamowity zbieg okoliczności, że jedyny wolny termin w bibliotece był właśnie 10 listopada ? mówi Rafał Biały z portalu mywolomin.pl, organizator wystawy ? Wigilia Święta Niepodległości była idealnym czasem do pokazania ludziom zdjęć z inscenizacji. Prócz idealnego czasu, organizatorzy znaleźli również idealne miejsce. Artystyczna oprawa w bibliotece stworzyła niesamowity klimat. Nastrojowa, patriotyczna muzyka, była kompletnym dopełnieniem wystawy. Uczestnicy ze łzami w oczach oglądali zdjęcia, gdy w tle rozbrzmiewały nuty ?Roty?. Otwarcie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie. – Pojawili się ludzie z Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, którzy są zainteresowani publikacją ?Cudu nad Wisłą XXI wieku?. Dostałem nawet propozycję wydania katalogu ze zdjęciami ? mówi Rafał Biały ? Rozważamy również założenie stowarzyszenia, które promowałoby Ossów jako miejsce historyczne. Posiadamy mnóstwo pomysłów na przyszłość.
1 grudnia wystawa została przeniesiona do I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Zaproszeni uczniowie, wśród których znaleźli się aktorzy występujący w sierpniowej rekonstrukcji, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez autorów wystawy. Głos zabrała również dyrekcja szkoły, przybliżając uczniom historyczne znaczenie Bitwy Warszawskiej. Następnie wystawę będzie można obejrzeć w Warszawie oraz w szkole w Kobyłce. – Naszym założeniem było zwiększenie poczucia patriotyzmu mieszkańców – mówi Rafał Biały – Mamy nadzieje, że to nam się udało.
Aleksandra Jankowska