Z profesorem Dariuszem Rosatim, posłem PO na Sejm PR, który spotka się z mieszkańcami Powiatu Wołomińskiego 30 maja (środa) o godz. 18.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, o problemach Wołomina rozmawia Teresa Urbanowska.
? W czasie kampanii wyborczej do parlamentu dwukrotnie odwiedził Pan Wołomin. Podczas pierwszej z tych dwu wizyt odbyliśmy wspólnie spacer po mieście. Druga Pańska wizyta związana była z udziałem w debacie przedwyborczej organizowanej przez naszą redakcję. Proszę powiedzieć, jakie wrażenie wywarło na Panu nasze miasto?
? Wołomin jest bardzo ładnym miastem z dużymi tradycjami. Moja pierwsza wizyta przypadła na dzień wolny od pracy, druga zaś jakoś w tygodniu i pamiętam, że na ulicach było dużo ludzi, zapamiętałem to miasto jako bardzo aktywne. Na debatę też przyszło wielu mieszkańców z bardzo konkretnymi pytaniami. Cieszę się, gdy ludzi interesuje nie tylko to, co dzieje się na ich własnym podwórku, lecz także sprawy sąsiedztwa, miasta i całego kraju. Dzięki takiemu zaangażowaniu można zrobić dużo dobrego. Właśnie dlatego będę odwiedzał Wołomin regularnie w trakcie kadencji. Chciałbym wiedzieć, czego wyborcy oczekują ode mnie jako posła na Sejm RP.
? Zarówno Wołomin, jak i inne gminy naszego powiatu nie mają dobrego połączenia drogowego ze stolicą. To jedna z naszych bolączek, której nie udaje się usunąć kolejnym kadencjom samorządu, choć wszystkie próbują się z tym problemem zmierzyć. Jest on jednak ciągle nierozwiązany. Czy z punktu widzenia ekonomisty pokusiłby się Pan o jakąś radę dla nas? Co możemy i co powinniśmy zrobić, aby pójść do przodu w rozwoju mimo bolączek komunikacyjnych?
? Muszę przyznać, że spośród odwiedzonych przeze mnie miast Wołomin jest w zdecydowanie najgorszej sytuacji komunikacyjnej. Mimo pewnej sieci komercyjnych połączeń autobusowych czy pociągów mieszkańcy są w dużym stopniu zależni od własnego transportu. Z kampanii wyborczej pamiętam ogromny korek od ronda Marsa, a teraz sytuację dodatkowo utrudnia przebudowa skrzyżowania przed Rembertowem. Naprawdę współczuję mieszkańcom Wołomina tego braku alternatywnych dróg. Podczas kampanii wyborczej zastanawialiśmy się nad tym problemem i rozwiązaniem wydawało się przeprowadzenie nowej drogi do Wołomina wprost przez tereny wojskowe w Rembertowie ? podobno nawet są takie oficjalne plany i porozumienie z wojskiem.
— Czy jest jakieś lobby w parlamencie mogące pomóc w rozwoju tego regionu?
? Mazowieckie struktury Platformy Obywatelskiej intensywnie ze sobą współpracują właściwie na każdym szczeblu. Posłowie zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony struktur samorządowych, co w naszej pracy jest bardzo istotne. Ponadto pewne sprawy, jak na przykład ?janosikowe?, łączą posłów z Mazowsza ponad podziałami partyjnymi. Moim zdaniem każda tego typu forma współpracy, zarówno posłów z samorządem, jak i posłów między sobą może pomóc w rozwoju regionu.
? Czy zdarzyło się, że któryś z kolegów posłów zwrócił się do Pana z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jakiegokolwiek problemu związanego z naszym regionem?
? Tak, w chwili obecnej trwają intensywne prace nad zmianą obecnego podatku wyrównawczego, czyli tzw. janosikowego.
? Dworzec Warszawa Wileńska to jedyny dworzec w Warszawie, z którego mieszkaniec stolicy nie może wyjechać pociągiem korzystając z biletu ZTM. Może warto wrócić do dyskusji o tworzeniu systemu metropolitalnego?
? Podstawą tworzenia systemu metropolitalnego jest zawarcie porozumienia pomiędzy wszystkimi podmiotami, które miałyby znaleźć się w jego składzie, czyli w tym przypadku Miasta Stołecznego Warszawy oraz gmin i powiatów znajdujących się w tzw. podwarszawskim wianuszku. Z zawarcia takiej współpracy skorzystaliby zwłaszcza mieszkańcy miejscowości podwarszawskich, natomiast największy koszt poniosłaby Warszawa, przez co władze stołecznego ratusza z natury rzeczy nie są zbyt zainteresowane tym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o wspólny bilet w oparciu o Warszawską Kartę Miejską, to w tym przypadku Zarząd Transportu Miejskiego przeważnie jest otwarty na propozycje, lecz uruchomienie połączeń wymaga finansowej partycypacji samorządu. W tej sprawie należy się zatem zgłosić raczej do burmistrza.
? Podczas wspomnianej wizyty rozmawialiśmy o Metropolii Warszawskiej. Czy obecna kadencja parlamentu porusza tę problematykę?
? Ta kwestia przewija się co jakiś czas w kuluarach, lecz utworzenie Metropolii Warszawskiej powinno być raczej inicjatywą oddolną ? wychodzącą ze strony władz samorządowych.
W pierwszej kolejności powinno dojść do porozumienia władz gminnych i powiatowych z panią prezydent Warszawy, prace parlamentu w tym temacie widzę w drugiej kolejności.