Burmistrz (wójt, prezydent) to jednoosobowy organ wykonawczy w gminach miejskich i miejsko-wiejskiej i wjeskich. Do 27 października 2002 roku organem wykonawczym gminy był Zarząd gminy
Historycznie
W Polsce urząd ten pojawił się w XIII wieku, wraz z rozwojem samorządu miejskiego. Burmistrz był przewodniczącym rady miejskiej, wybieranym zwykle co kwartał spośród rajców. W XIX wieku nastąpiło oddzielenie funkcji burmistrza od funkcji przewodniczącego rady miejskiej. Niedługo po II wojnie światowej w Polsce w 1950 roku urząd burmistrza zniesiono i jego kompetencje przejęły Miejska Rada Narodowa, później po reformie w latach 1973-1975 kompetencje przejął naczelnik miasta, urząd burmistrza przywrócono po reaktywowaniu samorządu terytorialnego w 1990 roku.
Współcześnie
Do 27 października 2002 roku organem wykonawczym gminy był Zarząd gminy. W skład zarządu wchodzili: wójt, burmistrz bądź prezydent miasta jako przewodniczący zarządu, ich zastępcy oraz pozostali członkowie. Zarząd w liczbie od 3 do 5 osób wybierała Rada Gminy w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Zarząd wykonywał uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Wójt, burmistrz, prezydent organizowali pracę zarządu, kierowali bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentowali ją na zewnątrz. Zarząd wykonywał swoje zadania przy pomocy urzędu gminy.
Ustawa z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta wprowadziła na poziomie gminy dotychczas nieznaną polskiemu prawu samorządowemu zasadę wybierania wójta (burmistrza i prezydenta miasta) w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich.
Zarząd gminy utracił przymiot organu wykonawczego gminy. Obecnie jest nim wójt (burmistrz, prezydent). Jego kadencja rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy.
Obecnie burmistrz to jednoosobowy organ wykonawczy (wójt) gminy miejskiej oraz gminy miejsko-wiejskiej. W miastach powyżej 100 000 mieszkańców lub posiadających historycznie przyjęte nazewnictwo, organem wykonawczym jest prezydent miasta. Burmistrz jest również kierownikiem urzędu miasta (lub miasta i gminy). Z mocy ustawy jest też kierownikiem urzędu stanu cywilnego, lecz może w swoje miejsce mianować odrębnego kierownika tego urzędu, co też z reguły jest praktykowane.
Kompetencje burmistrza
Do głównych zadań i kompetencji burmistrza należy
wykonywanie uchwał Rady Gminy
przygotowywanie projektów uchwał
przygotowywanie projektu budżetu
sprawowanie funkcji kierownika urzędu
reprezentowanie gminy na zewnątrz
Kompetencje burmistrza zostaną szczegółowo opisane w następnym odcinku.
Pytanie konkursowe – Kto był pierwszym burmistrzem Radzymina wybranym w wyborach bezpośrednich?
Odpowiedzi należy przesyłać drogą mailowa na adres:
konkurs@radzymin.net lub pocztą na adres:
Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum”, 05-250 Radzymin, ul. Weteranów
47 do dnia 7 czerwca (niedziela) do godz. 24:00.
Prawidłowa odpowiedź na zeszłotygodniowe pytanie to: Przewodniczącym Rady Gminy Radzymin jest – p. Cezary Wnuk
Nagrodę otrzymuje – p. Beata Sawicka z Radzymina
Autor cyklu – Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum”
Cykl publikowany w ramach projektu ?@ktywny Radzyminiak”
dofinansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego.