Charytatywne granie w Zielonce

Jak zwykle w drugą niedzielę stycznia grała w Zielonce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Impreza ta po raz kolejny gościła w pięknej hali sportowej w naszym gimnazjum, gdzie została zbudowana profesjonalna scena dla występujących licznie miejscowych i przyjezdnych wykonawców. W XIII Finale było ich bardzo wielu, a licznie zgromadzona publiczność wspaniale się na ich występach bawiła. Dzieci z zielonkowskich szkół i Ośrodka Kultury zaprezentowały swoje wokalne i taneczne możliwości, pięknie zaśpiewały trzy chóry: „Seniora” i im. Józefa Gromali z Zielonki oraz „Wiwat” z Warszawy, któremu akompaniował sam Janusz Tylman ze „Śpiewających Fortepianów”, a potem po kolei występowali znani i uznani artyści. Gościliśmy Kubę Sienkiewicza z „Elektrycznych Gitar”, Bogusława Meca, romskie zespoły „Perła Bracia” i syna Don Vasyla z jego „Romą”, Andrzeja Rosiewicza, Jana Pietrzaka, Artura Andrusa i słynną smyczkowo-kabaretową „Grupę MoCarta”. Wszyscy oni dali wiele radości i cudownych wrażeń oglądającym ich widzom. Występy były przeplatane pokazami grup baletowych „Akcent”, „Rytm” i „Studio Metro”, break dance’m i innymi atrakcjami oraz oczywiście licytacjami, które prowadzili główni organizatorzy XIII Finału: Piotr Wyszyński i Robert Smoderek. Licytowano wiele różnych, nieraz wzruszających w swojej wymowie przedmiotów. Wśród nich były rzeczy o dużej wartości materialnej jak np. antywłamaniowe drzwi wejściowe do domu czy unikalny klaser ze zbiorem monet; przedmioty o znacznej wartości kolekcjonerskiej jak szalik z autografem Adama Małysza i koszulka z podpisami czołowych skoczków narciarskich świata, które licytował minister Ryszard Kalisz czy rękawica bokserska, w której mistrzostwo świata zdobyła obecna podczas licytacji Agnieszka Rylik; rzeczy ładne same w sobie jak unikalny bursztynowy naszyjnik, honorowy paradny kord oficerski przywieziony i licytowany przez szefa polskich strażaków gen. Ryszarda Grosseta czy wielki 15-kilowy tort w kształcie serca ufundowany przez Hotel „Europejski” w Warszawie i oczywiście zupełne drobiazgi ale to właśnie w ich wykonanie czy wybór ofiarodawcy włożyli najwięcej serca. Entuzjazm publiczności wywołało też przybycie w odwiedziny byłej wielokrotnej szefowej zielonkowskich Orkiestr Moniki Kisłej.
Efektem grania Orkiestry w Zielonce była kwota 31461,91 zł, którą szef sztabu Piotr Wyszyński przekazał na rzecz Fundacji WOŚP, 13 litrów krwi od członków Klubu Krwiodawstwa „Krzyś” i ogromne zadowolenie tak publiczności jak i niezwykle ofiarnych i bardzo licznych wolontariuszy, którym bez wyjątku należą się wielkie słowa podziękowania za ich pracę i zaangażowanie. Za rok spotkamy się wszyscy ponownie.
A tymczasem już mogę zapowiedzieć następną tego typu akcję charytatywną. Otóż dnia 6 lutego br.(niedziela) o godz. 16 w tej samej hali sportowej w zielonkowskim gimnazjum Reprezentacja Polski Księży w piłce nożnej ma rozegrać mecz z Reprezentacją Korpusu Dyplomatycznego. Obecnych będzie wielu znamienitych gości z nuncjuszem papieskim – dziekanem Korpusu. Dochód z meczu jest przeznaczony na pomoc dla ofiar wielkiego kataklizmu tsunami w Azji. Bliższe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej: www.zielonka.pl lub w okolicznych parafiach.

Adam Łossan