Pierwsze Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach Powiatowej Szkoły Rodzenia prowadzonej w ramach Programu Polityki Prorodzinnej w powiecie Wołomińskim TAKrodzina.pl zostały wręczone 15 kwietnia w Szpitalu Powiatowym w Wołominie.
Certyfikaty z rąk Starosty Piotra Uścińskiego odebrało 11 par, które ukończyły 20-godzinne przygotowanie do powitania swego dziecka. Kurs obejmował 10 spotkań poświęconych zdrowiu kobiety przed i po porodzie, opiece i pielęgnacji dziecka przekazanych w postaci wykładów, prezentacji, warsztatów i zajęć uczestniczących z fizjoterapeutą. Zajęcia prowadzone są na zlecenie Starostwa przez specjalistów z dziedziny położnictwa, neonatologii i fizjoterapii.
? Nasza powiatowa, bezpłatna szkoła rodzenia, jest kolejnym działaniem zmierzającym do stworzenia dobrego klimatu wokół rodziny i kształtowania pozytywnego wizerunku rodziny z dziećmi. Wspieramy rodziny i chcących założyć rodzinę. Mam nadzieję, że udział w zajęciach przygotuje przyszłych rodziców do przyjścia na świat upragnionego potomstwa ? mówi starosta wołomiński Piotr Uściński.
? Cieszę się, że udało się zrealizować projekt bezpłatnej szkoły rodzenia, dostępnej dla wszystkich mieszkańców powiatu. To kolejny element programu polityki prorodzinnej, który daje realne korzyści i przygotowuje przyszłych rodziców do ważnego wydarzenia, jakim jest przyjście na świat dziecka ? podkreśla Sylwia Matusiak, obecna wiceburmistrz Marek, a jeszcze jako radna powiatowa inicjatorka powstania programu TAKrodzina.pl i Powiatowej Szkoły Rodzenia.
Bezpłatna Powiatowa Szkoła Rodzenia cieszy się już dużym zainteresowaniem przyszłych rodziców z terenu całego powiatu, o czym świadczą uczestnicy z różnych gmin ? Ząbek, Zielonki, Kobyłki, Tłuszcza, Radzymina, Marek, Klembowa jak również Poświętnego.
?Bardzo nam się przydały zajęcia, a w Szpitalu jest bardzo miła, życzliwa i profesjonalna obsługa. Jesteśmy z żoną na TAK? ? podsumował Sebastian Sobieraj, uczestnik kursu a od dwóch tygodni szczęśliwy tatuś.
Nie zabrakło również kilku osobistych uwag Piotra Uścińskiego ? prywatnie taty dwójki dzieci, na temat opieki i pielęgnacji nad niemowlęciem.
Przyszli rodzice na koniec kursu wypełniają kwestionariusz ankiety, dzięki czemu przekazują cenne uwagi i sugestie, które wykorzystane będą przy organizacji kolejnych zajęć.
W ankiecie oceniają zarówno poziom jak i sposób przekazania prezentowanej wiedzy i umiejętności. Pierwsze dwie grupy najwyżej oceniły zajęcia dotyczące pielęgnacji noworodka i karmienia piersią, a na pytanie ,,Czy polecilibyście państwo Powiatową Szkołę Rodzenia innym osobom?? wszyscy odpowiedzieli twierdząco. W pytaniach otwartych pojawiły się sugestie o zwiększenie czasu poświęconego pielęgnacji noworodka i opiece nad wcześniakiem. Celem zajęć jest przygotowanie ciężarnej i jej partnera do porodu i aktywnego w nim uczestnictwa, ale również przekazanie informacji m.in. o zdrowiu w ciąży, o odżywianiu, jak radzić sobie z dolegliwościami, o czynnikach mających wpływ na zdrowie kobiety ciężarnej i jej dziecka. Główny akcent zajęć kładziony jest na poród naturalny, ale kształcenie obejmuje przygotowanie do wielu wariantów porodu, tak aby w sytuacji, gdy okazuje się, iż będzie on przebiegał inaczej, rodzice rozumieli to co się dzieje i świadomie w tym uczestniczyli. Szkoła rodzenia edukuje jak opiekować się noworodkiem, niemowlęciem, przygotowuje do karmienia naturalnego, uczy dialogu z dzieckiem.
Aktualnie w zajęciach uczestniczy kolejnych 36 par, a następne 12 rozpocznie cykl spotkań w najbliższy wtorek tj. 22 kwietnia. Dla kolejnych grup planowane są zajęcia od 8 maja (jest jeszcze kilka wolnych miejsc!).