Podczas spotkania, które się odbyło w ubiegłym tygodniu w Wołominie zadeklarowałem, że Cech chce być platformą, która pomoże podjąć szereg działań ponad podziałami – mówi Dariusz Kalinowski, członek Zarządu Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości.
Zrzeszamy firmy z terenu całego powiatu wołomińskiego i z tego powodu uważamy, że nadszedł czas, żeby rozpocząć szeroką dyskusję na temat drogi 634. Jest to droga łącząca największe miasta w powiecie wołomińskim: Wołomin, Ząbki, Zielonka, Kobyłka, czy Tłuszcz.
Nas przedsiębiorców i rzemieślników z terenu tych gmin nie uspokajają zapowiedzi, że nowo powstała obwodnica Marek usprawni komunikację w powiecie. Uważam, że droga 634 nawet po wybudowaniu S8 będzie nadal najważniejszą, bo i najkrótszą arterią komunikacyjną łączącą największe miasta powiatu. Obwodnica Marek i modernizacja drogi 631 ułatwi dojazd do Warszawy ale nie ułatwi dojazdu z Zielonki do miasta powiatowego. Już przy obecnym nasileniu ruchu, droga ta powinna być zmodernizowana do wariantu dwupasmowego, a przecież każde z miast przy niej usytuowanych dąży do rozwoju, a co za tym idzie zwiększeniu liczby mieszkańców.
Zarząd Cechu chce doprowadzić do serii spotkań, w których uczestniczyli by burmistrzowie, przedstawiciele rad poszczególnych miast i gmin, eksperci drogowi. W tym gronie powinniśmy wypracować wspólne stanowisko w sprawie możliwej do realizacji, akceptowanej dla wszystkich stron, koncepcji przebudowy tej drogi. Wtedy przyjdzie czas na rozmowy z zarządcą drogi.
Z rozmów, które już przeprowadziłem z burmistrzem Kobyłki Robertem Roguskim wynika, że Miasto Kobyłka jest zainteresowane modernizacją do wariantu dwupasmowego.
Trochę inna sytuacja ma miejsce w Zielonce, gdzie realizacja drogi, zgodnie z taką koncepcją wymuszałaby wyburzenia budynków i całkowitą zmianę organizacji ruchu. Trudno nie zgodzić się z burmistrzem, że mieszkańcy Zielonki byli zaniepokojeni planami poprowadzenia przez miasto dwujezdniowej drogi z ekranami oddzielającymi, drogami serwisowymi i inną infrastrukturą. Nie mniej jednak, burmistrz Grzegorz Dudzik, widząc potrzeby pozostałej części powiatu, dostrzega konieczność szerokiej dyskusji na ten temat. Włodarzom miejscowości zależy na poprawie przejezdności jednej z podstawowych arterii miasta. Pewne propozycje już się wykrystalizowały, trzeba tylko wybrać jedną z nich i przedyskutować z zarządcą drogi możliwości jej realizacji. Potrzebne są łagodniejsze dla organizmu tego miasta rozwiązania, które po ich dopracowaniu mogłyby udrożnić ulicę Wyszyńskiego w Zielonce.
Jako Cech mamy doświadczenie w roli mediatora przedsięwzięć drogowych. To między innymi z naszej inicjatywy doszło do spotkania między samorządowcami różnych szczebli w sprawie węzła S8. Złożyliśmy tam deklarację, że będziemy pilotować sprawę do jej pozytywnego zakończenia.
Myślę, że obiektywne oko czynnika społecznego spowoduje, że samorządowcy łatwiej zapomną o dzielących ich różnicach w spojrzeniu na dany problem.
Dariusz Kalinowski,
członek Zarządu Powiatowego
Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości
w Wołominie