Białe soboty dla każdego pacjenta

Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak wielkie znaczenie dla zdrowia, a co za tym idzie, dla lepszego standardu życia ma profilaktyka, czyli przeciwdziałanie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się więc organizowane od kilku lat przez Szpital Powiatowy w Wołominie ?białe soboty?.W pierwszym półroczu tego roku Dział Organizacji i Analiz Zdrowotnych Szpitala Powiatowego w Wołominie zorganizował pięć profilaktycznych akcji zdrowotnych, tak zwanych białych sobót/niedziel, do których mieszkańcy zdążyli się chyba już przyzwyczaić. Podczas wspomnianych pięciu akcji udzielono 464 porady lekarskie. Wykonano szereg badań specjalistycznych i diagnostycznych.

Z informacji przekazywanych przez szpital wynika, że dzięki tym działaniom udało się wykryć wiele schorzeń, a także zapobiec postępowaniu istniejących chorób i dolegliwości. ? Wielu pacjentom te badania umożliwiły zmodyfikowanie leczenia. Pomogły również w sposobie samokontroli i samoopieki. Za każdym razem duży nacisk kładziemy na edukację i profilaktykę w zakresie chorób nowotworowych rożnych narządów ? podkreśla Iwona Śledź, pełnomocnik dyrektora ds. pacjentów i komunikacji społecznej.

Pełnomocnik zachęca do korzystania z możliwości badań, jakie dają programy profilaktyczne kierowane do mieszkańców Powiatu Wołomińskiego. W tym roku przeprowadzone zostały już następujące programy: w marcu realizowano program ?Profilaktyka AMD?, w kwietniu ?Profilaktyka chorób cywilizacyjnych?, w maju ?Profilaktyka jaskry? i ?Profilaktyka osteoporozy?, w czerwcu zaś ?Profilaktyka chorób odtytoniowych?.

Organizatorzy akcji stawiają sobie za cel stworzenie mieszkańcom powiatu dodatkowych możliwości skorzystania z bezpłatnych badań i porad lekarskich różnych specjalizacji. Kierowano się przy tym dostępnością do lekarzy różnych specjalizacji, tworząc dodatkową możliwość badania w tych obszarach, w których są wyjątkowo długie kolejki oczekujących na badanie w ramach umowy z NFZ-etem.

W bieżącym roku realizowane są cztery programy profilaktyczne:

1. ?WCZESNE ZAPOBIEGANIE NOWOTWOROM PIERSI U KOBIET W WIEKU 40 LAT I POWYŻEJ W POWIECIE WOŁOMIŃSKIM?.

Dotychczas wykonano mammografię u 111 pacjentek, z czego 49 z Gminy Wołomin oraz 62 z pozostałych gmin Powiatu Wołomińskiego: Wołomin 44%; Kobyłka 10%; Radzymin 9%; Zielonka 8%; Dąbrówka 6%; Tłuszcz 5%; Marki, Poświętne, Klembów po 4%; Ząbki, Jadów po 3%.

2. ?BADANIE CYTOLOGICZNE DLA KOBIET W WIEKU 30 LAT I POWYŻEJ?.

Dotychczas wykonano cytologię u 128 pacjentek: Wołomin 62%; Klembów 10%; Kobyłka 9%; Tłuszcz 6%; Poświętne 4%; Dąbrówka 3%; Zielonka, Radzymin po 2%; Marki, Jadów po 1%.

3. ?PROFILAKTYCZNE BADANIE JELITA GRUBEGO DLA WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA TEGO NARZĄDU?.

Dotychczas przebadano 49 osób, kobiet i mężczyzn w wieku 40 lat i powyżej: Wołomin 49%; Kobyłka 14%; Radzymin 11%; Klembów 8%; Zielonka i Tłuszcz po 6%; Dąbrówka 5% i Strachówka 1%.

4. ?PROFILAKTYKA NADWAGI I OTYŁOŚCI DLA DZIECI I DOROSŁYCH DO 30. ROKU ŻYCIA?.

W Gabinecie Promocji Zdrowia udzielono łącznie 53 porad dla osób z nadwagą i otyłością deklarujących chęć zmiany nawyków żywieniowych i redukcji masy ciała. Średnia wieku pacjentów wynosi: 15 lat (najmłodszy pacjent 5 lat, najstarszy pacjent 29 lat): Wołomin 47%; Tłuszcz i Kobyłka 13%; Radzymin 7%; Klembów, Poświętne, Ząbki, Zielonka po 4%; Marki, Dąbrówka po 2%.

5. ,,SZKOLENIE MŁODZIEŻY SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY?.

W szkoleniu uczestniczyło łącznie 190 uczniów szkół średnich z terenu Wołomina. Odbyło się 9 dwugodzinnych spotkań edukacyjnych.

Opracowała Teresa Urbanowska
na podstawie materiałów
zawartych w ?Biuletynie informacyjnym?
Szpitala Powiatowego w Wołominie