Bezpieczne miasto Wołomin

?Jak wykorzystać straż miejską w systemie bezpieczeństwa publicznego, porządku i czystości na terenie gminy? – to myśl przewodnia konferencji Bezpieczne Miasto, która odbędzie się w Wołominie 14 listopada.


Celem majacej się odbyć 14 listopada konferencji jest wypracowanie stanowiska na temat prawidłowej i skutecznej współpracy (podział zadań i wzajemne uzupełnianie w realizacji zadań na mocy powierzonych uprawnień i obowiązków) instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny ? Policja, Straż Miejska. Ostatecznie stanowisko pokonferencyjne ma skutkować wprowadzeniem zmian w przepisach prawa regulujących działalność instytucji.
Jak wykorzystać
Straż Miejską
Temat przewodni konferencji to hasło ?Jak wykorzystać straż miejską w systemie bezpieczeństwa publicznego, porządku i czystości na terenie gminy? oraz ?Współpraca pomiędzy dzielnicowym a rewirowym strażnikiem gminnym?. – Inicjatywa zorganizowania konferencji poświęconej współpracy Policji ze Strażami gminnymi i miejskimi ma istotne znaczenie w obszarze zapewnienia porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa ? uważa Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina. W chwili obecnej trwa w Sejmie RP proces legislacyjny dotyczący uchwalenia zmiany ustawy o strażach gminnych i ustawy o policji.
Okazja do wymiany doświadczeń
Do udziału w obradach zaproszono Marka Biernackiego Przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Janusza Dzięcioła Przewodniczącego Podkomisji nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy o strażach gminnych i miejskich oraz o policji.
– Tegoroczne obrady stanowią znakomitą okazję do wymiany doświadczeń, poglądów w zakresie współdziałania i wsparcia Policji w wykonywaniu jej ustawowych zadań, przyczynią się również do wypracowania nowych oraz optymalnych rozwiązań  w dziedzinie ochrony życia i zdrowia naszych Mieszkańców. Są to niezwykle ważne zagadnienia, szczególnie w czasie gdy w Sejmie RP trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o strażach gminnych oraz ustawy o Policji, przedmiotem zmian jest dostosowanie rozwiązań legislacyjnych do charakteru pracy strażników gminnych ? mówi burmistrz Mikulski. – Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów ustawy o strażach gminnych, ujawniała potrzebę dostosowania rozwiązań ustawowych do aktualnych potrzeb i rozwoju straży gminnych. W ciągu 16 lat funkcjonowania straży gminnych następuje systematyczny rozwój zarówno  podstaw prawnych funkcjonowania straży gminnych i miejskich, jak również ich form organizacyjnych. Analiza dotychczasowego dorobku w tym zakresie jest konieczna do rzeczowego i jasnego podziału zadań, kompetencji i uprawnień straży gminnych, (miejskich) i Policji ? kończy swoją wypowiedź.
W Wołominie ogólnopolskie Konferencje Bezpieczne Miasto organizowane są od 1996 roku, z kilkuletnią przerwą. W 2007 roku Konferencja organizowana była we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki Zarządzania i Administracji w Warszawie pod hasłem ?Przemiany i perspektywy straży miejskich i gminnych w ochronie bezpieczeństwa publicznego?. Planowana konferencja organizowana jest we współpracy ze Związkiem Miast Polskich oraz Prefektem Krajowej Rady Straży Miejskich i Gminnych.

woju

5 przemyśleń nt. „Bezpieczne miasto Wołomin

  1. Jak na razie straż miejska w Wołominie nic nie robi. Chuligani jak wcześniej czuli sie bezkarni tak samo teraz. czasami straż miejska widać jak jeżdzą samochodem. Nigdy nie widziałem patrol pieszy straży miejskiej. Po prostu nie robią nic

  2. A ja widziałem patrole piesze i to nie raz i nie dwa. Z jednym z patroli nawet chwile rozmawiałem i jakaś mieszkanka wołomina podeszła do patrolu i prosila o interwencję w sprawie auta które zastawilo sporą cześc chodnika i nie mozna bylo przejść. Patrol spisał nr samochodu i co dalej było nie wiem. Ale widzialem, spacerują, samochodem też jeżdża, tylko co wynika z ich działalności? Trzeba pytać komendanta straży.

  3. Widziałem miałem do czynienia za złe parkowanie
    na targu w sobotę pouczyli i przypomnieli o
    znakach zakazu. Na koniec życzyli dobrego dnia.

  4. spokoju w Wołominie jeszcze długo nie będzie..

  5. Myślę że działalność SM głównie skupia się na zapobieganiu lub jak kto woli prewencji.
    Mają być widoczni w dzień i w nocy, w mieście i w lesie. Ja osobiście chętnie bym ich widział na leśnych patrolach. Nie mogę patrzeć na kupy śmieci wywożonych do lasu. Kiedyś widziałem strażników leśnych na koniach. To doskonały pomysł ale chyba z niego zrezygnowano, a szkoda.

Możliwość komentowania jest wyłączona.