„Dawno, dawno temu…” to początek bajki napisanej przez kobyłkowskie dzieci z Wysp Leonarda. Bajka to odpowiedź na apel o pomoc dla 6-letniego Tomka, o którym słyszała cała Polska. Chłopcu przeszczepiono wątrobę po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym.Każdy wie, jak ważne dla rozwoju dziecka jest czytanie bajek, zwłaszcza takich, które przezwyciężą i zredukują strach malucha w ciężkich dla niego chwilach, jak chociażby pobyt w szpitalu. Podstawową cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia, a dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia z lęku. Taką właśnie drogę, z pomocą dzieci z Wysp Leonarda, przebył 6-letni Tomek.
Pod okiem telewizji TVN24, kobyłkowskie dzieci specjalnie dla Tomka stworzyły wspaniałą bajkę „Promyk Nadziei”. Nie była to pierwsza bajka napisana przez małych artystów – w czasie wakacji, na półkoloniach organizowanych przez Wyspy Leonarda, dzieci brały udział w programie warsztatów, gdzie inspirowane przez pisarza, stworzyły autorski tomik bajek edukacyjnych. Zwieńczeniem szlachetnej inicjatywy napisania bajki dla dzielnego Tomka, było oficjalne przekazanie na ręce Rzecznika Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka oraz odczytanie bajki przez dwie wysłanniczki z Wysp Leonarda. TVN miał wielki wkład w całą akcję – po nagłośnieniu sprawy zaczęła napływać od widzów i internautów cała masa bajek napisanych dla Tomka oraz innych chorych dzieci. Dziennikarze TVN i TVN24 postanowili przeczytać niektóre z z nich: czyta m.in. Małgorzata Telmińska i Piotr Marciniak.
18 września Akademia weźmie udział w 1. Pikniku na Rzecz Edukacji, do którego jako ekspert w tworzeniu autorskich programów dla dzieci została zaproszona Małgorzata Opalińska – tym rozpoczyna działalność Centrum Edukacyjnego.
Paulina Grzegolec