Województwo mazowieckie plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem wykonywania przez kobiety badań cytologicznych. Propagowaniu profilaktyki raka szyjki macicy służy konkurs ?Zdrowie pięknem kobiety?, organizowany przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego wraz z Centrum Onkologii.
Konkurs trwa od marca do grudnia 2009 roku. Skierowany jest do kobiet w wieku 25 ? 59 lat, zameldowanych na terenie województwa mazowieckiego, które skorzystają z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wystarczy wypełnić ankietę medyczną oraz podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. W placówkach medycznych rozwieszono plakaty, promujące badania. W lipcu br. zakończył się I etap konkursu. Rozlosowano 30 nagród – zestawów kosmetyków, ufundowanych przez firmę Soraya. Panie otrzymały także list gratulacyjny od Centrum Onkologii oraz przedstawicieli samorządów lokalnych. Obecnie trwa drugi etap, który zakończy się w grudniu losowaniem nagród.
Celem konkursu jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem profilaktyki chorób nowotworowych poprzez zachęcenie kobiet do regularnego wykonywania badań cytologicznych, a także uświadomienie im, że piękno kobiety to nie tylko piękno zewnętrzne, ale także zdrowie. Dodatkowo projekt ma na celu:
* uświadomienie że rak szyjki macicy dotyczy każdej kobiety,
* uświadomienie o zagrożeniach wynikających z zaniedbania regularnych wizyt u ginekologa,
* przekazanie podstawowych informacji na temat profilaktyki nowotworowej i wirusa HPV,
* podniesienie świadomości zdrowotnej u kobiet,
* promowanie zdrowego stylu życia.
Poziom wykonania cytologii w województwie mazowieckim jest jednym z najniższych w kraju. Między styczniem a październikiem 2008 roku badanie wykonało niespełna 12% kobiet. Liczba kobiet w województwie mazowieckim, które wykonały badania cytologiczne w ramach Programu Profilaktyki wzrosła o 18 tys. w porównaniu do roku ubiegłego. Mam nadzieję, że do końca roku jeszcze więcej kobiet skorzysta z bezpłatnego, bezbolesnego badania. Nasz konkurs jest zachętą, ale najważniejszym powodem powinno być zdrowie ? powiedziała Katarzyna Paczek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór wśród kobiet. Każdego roku z jego powodu umiera w Europie 30 tys. kobiet. Choroba wykryta we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalna. Przeprowadzanie regularnych badań pozwoliłoby ocalić przed śmiercią 5 Polek dziennie. Głównym problemem, związanym z niską wykrywalnością raka szyjki macicy w Polsce, jest negatywna bądź obojętna postawa kobiet wobec badania przesiewowego. Wynika ona najczęściej ze strachu przed badaniem, wstydu oraz braku nawyków profilaktycznych.
Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy
Wojewody Mazowieckiego
A ja dodam dla tych co nie wiedzą, że można też zastosować profilaktykę ewentualnie wspomaganie leczenia, przy pomocy jedzenia zgodnego z grupą krwi. Na dadamo.com jest dostępny (bez logowania) wykaz produktów żywieniowych. Zawiera on dodatkową informację o własnościach przeciwrakowych różnych produktów, oczywiście w stosunku do poszczególnych grup krwi. Jest też dostępna już od pięciu lat (po polsku) m.in. książka autora w/w strony, z serii zwalcz chorobę dietą zgodną z grupą krwi „Nowotwór „. O pozytywnym działaniu tego sposobu odżywiania na ogólne zdrowie najlepiej przekonać się samemu (nawet przez dwa tygodnie). Ja to zrobiłam już dość dawno…i nadal tak jadam.