Baczyński w Galerii przy Fabryczce

O Baczyńskim i jego twórczości nie da się zapomnieć, choć warto o nich czasem przypominać. Ani życiorys poety i żołnierza, ani jego twórczość nie są jednak łatwe, podobnie rzecz się ma z próbami ich adaptacji, oswojenia i upowszechnienia.

Ojciec Krzysztofa Kamila, Stanisław, był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów Polskich, pisarzem i krytykiem literackim ? stąd zapewne doskonała znajomość zarówno literatury, jak i języka francuskiego. Matka ? Stefania Zieleńczyk, nauczycielka i autorka podręczników szkolnych, pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej, co znalazło odbicie w twórczości jej syna.

IMG_2071

Poeta wcześnie zaangażował się politycznie ? już jako szesnastolatek był członkiem Komitetu Wykonawczego Organizacji Młodzieży Socjalistycznej ?Spartakus?, uważał się za trockistę. Na łamach pisma „Strzały”, organu prasowego „Spartakusa” zadebiutował w roku 1938 wierszem „Wypadek przy pracy”. W krótkim, zaledwie dwudziestotrzyletnim życiu napisał ich jeszcze zadziwiająco wiele. Do dziś intrygują i inspirują, czego dowodem jest choćby tegoroczny film Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”. Reżyser określa go jako „film poetycko-biograficzny”, krytycy są nieco dosadniejsi w swoich ocenach…

Wołomińscy smakosze poezji i muzyki mieli okazję zapoznać się w minioną niedzielę z… krakowską interpretacją wierszy warszawskiego poety. Na kameralnej scenie „Fabryczki” przy Orwida Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz, oboje związani od lat z muzyczną scena krakowską, zaprezentowali spektakl muzyczno-poetycki „Promienie” – hołd dla przedwcześnie zmarłego poety, podharcmistrza Szarych Szeregów, podchorążego Armii Krajowej. Cel tego przedsięwzięcia jest oczywisty ? upowszechnianie twórczości Baczyńskiego, ale także ukazanie jego postaci w nowym świetle ? nie tylko jako poety czasu wojny. Artystom udało się uzyskać ten efekt dzięki pomysłowej aranżacji i interpretacji jego tekstów, przez co słuchacz jest w stanie spojrzeć na poezję Baczyńskiego zapominając niejako o jego życiu, dostrzegając w niej silne, pozytywne emocje, ślady nadziei i miłości, wartość ponadczasową i uniwersalną. „Słowa po deszczu”, „Tych miłości”, „Kołysanka” czy „Autobiografia” to wykonane podczas koncertu utwory, które znalazły się na pierwszej płycie „Promienie”, ale Barbara Figurniak zaśpiewała również jedną z pieśni z najnowszego albumu. Uzupełnieniem występu była wpleciona miedzy pieśni poezja K. K. Baczyńskiego deklamowana przez Beatę Chojnacką.

Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś; ur. 22 stycznia1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) ? polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem ?Płomienie? oraz miesięcznikiem ?Droga?. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu ?Parasol? Armii Krajowej. 

Łukasz Rygało