Dostałam negatywną decyzję administracyjną, którą doręczono mi miesiąc temu. Nie interesowałam się tym faktem, bo ustanowiłam w sprawie pełnomocnika, który miał zająć się ewentualnym odwołaniem. Jak zadzwoniłam do pełnomocnika, okazało się, że nie dostał on decyzji, a została ona dostarczona bezpośrednio mi. Pełnomocnik przekonywał mnie iż jest to nieskuteczne doręczenie, ale chciałabym znać podstawę prawną tego założenia.Zgodnie z przepisem Art. 40 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego ?Jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. Jeżeli ustanowiono kilku pełnomocników, doręcza się pisma tylko jednemu pełnomocnikowi. Strona może wskazać takiego pełnomocnika.? Przepis ten wyraźnie nakazuje doręczanie pism pełnomocnikowi, jeżeli taki został ustanowiony, a nie stronie. Oznacza to, iż zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Warszawie z dnia 28 grudnia 2011 r. VI SA/Wa 1702/11, iż ?w sytuacji gdy pismo zostało doręczone stronie, to strona została w ten sposób jedynie poinformowana o jego treści. Skutki prawne związane z jego doręczeniem rozpoczynają się z datą skutecznego doręczenia pisma pełnomocnikowi. Wadliwości nie konwaliduje fakt późniejszego zapoznania się z decyzją przez pełnomocnika, albowiem w sytuacji kiedy strona ustanowiła pełnomocnika i wskazał on swój adres do doręczeń, doręczenie dokonane na adres strony jako dokonane z uchybieniem art. 40 § 2 KPA, pozostaje bezskuteczne. Można mówić o wydaniu decyzji wydanej w postępowaniu, w którym strona jest reprezentowana przez pełnomocnika, dopiero po doręczeniu tej decyzji pełnomocnikowi strony. ?
Z momentem powiadomienia Oranu o ustanowieniu pełnomocnika, to na Organie spoczywa obowiązek zapewnienia, aby mógł on czynnie brać udział w postępowaniu, a co za tym idzie pominięcie pełnomocnika w czynnościach prowadzonych przed Organem jest stawiane na równi z pominięciem strony i niesie za sobą takie same skutki prawne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzią w Warszawie w wyroku z dnia 28 grudnia 2011 r. VI SA/Wa 1702/11 stwierdza, iż ?Przepis art. 40 § 2 KPA nie zakazuje doręczeń pod adresem strony, która ustanowiła pełnomocnika, lecz jedynie nakazuje doręczanie pism temu pełnomocnikowi.? Oznacza to iż stronie może zostać doręczone pismo, ale obowiązkiem Organu w przypadku gdy strona ma pełnomocnika jest doręczanie pism pełnomocnikowi.