Aldona Dzwonkowska: Zamiana kary grzywny na pracę społecznie użyteczną

Wymierzono mi karę grzywny w wymiarze 20 stawek dziennych po 30 zł. Jest to dla mnie duży problem, bo nie mam w tej chwili pracy i nie mogę uregulować wymierzonej przez sąd kary. Pozostaję na utrzymaniu rodziców. Nie mam nawet samochodu, który mógłbym sprzedać na poczet grzywny. Podobno istnieje możliwość zamiany kary grzywny na pracę społeczną. Wcześniej pracowałem przy remontach i pracach wykończeniowych, więc może mógłbym wykonywać pracę tego rodzaju. Jednakże nie wiem, jak napisać taki wniosek i co w nim zawrzeć, żeby sąd przychylił się do mojej prośby.

Art. 45 § 1 KKW stanowi: ?Jeżeli egzekucja grzywny okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę nieprzekraczającą 120 stawek dziennych, po uprzednim wyrażeniu zgody przez skazanego, na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że 10 stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem do pełnego miesiąca?.

Jak Pan słusznie zauważył, kara grzywny może zostać zamieniona na pracę społecznie użyteczną. We wniosku powinien Pan podać: swoje dane, datę i miejscowość, oznaczyć organ i wydział, do którego wniosek ma być złożony, podać sygnaturę akt, a następnie zatytułować pismo jako wniosek o zamianę kary grzywny na pracę społecznie użyteczną. Następnie w uzasadnieniu należy zawrzeć wszystkie okoliczności, które przemawiają za dokonaniem takiej zmiany. Można powołać się m.in. na art. 45 § 1 KKW, a mianowicie, iż egzekucja grzywny może okazać się bezskuteczna, gdyż jest Pan bezrobotny (zaświadczenie z Urzędu Pracy) i pozostaje na utrzymaniu rodziny. Należy też podać, iż nie ma Pan żadnych oszczędności ani majątku. Ponadto może Pan zwrócić uwagę, że jeżeli jest to możliwe, chciałby Pan wykonywać prace remontowo-budowlane, gdyż ma Pan doświadczenie w pracach tego typu. Na końcu pisma proszę się czytelnie podpisać

Istnieje również możliwość rozłożenia orzeczonej kary grzywny na raty. Jak stanowi art. 49 § 1 KKW: ?Sąd może odroczyć wykonanie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nieprzekraczający jednego roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki?. W przypadku gdyby zdecydował się Pan na rozłożenie grzywny na raty, również należy sformułować wniosek do sądu, na podobnych zasadach, jak w piśmie dotyczącym zamiany grzywnę na pracę społecznie użyteczną. W tym przypadku inny będzie tytuł wniosku i uzasadnienie wyczerpujące przesłanki z art. 49 § 1 KKW.

Natomiast jeżeli mimo możliwości nie uiści Pan grzywny w terminie ani nie podejmie pracy zastępczej określonej przez sąd i zostanie stwierdzone, że nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji ? sąd orzeknie wykonanie kary pozbawienia wolności, przyjmując, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym ? art. 46 § 1 KKW.