Aldona Dzwonkowska: Podwyższenie alimentów

Chcę wnieść o podwyższenie alimentów na moje dziecko. Do tej pory były mąż płaci mi po 300 zł miesięcznie. Jednak jest to niewielka kwota, za którą ciężko cokolwiek kupić dla rocznego dziecka. Wiem, że mój były mąż ma teraz lepszą pracę, ale ma też nową rodzinę ? jest z kobietą, która ma dziecko z pierwszego związku. Natomiast ja nie mam żadnego źródła dochodu, pomagają mi rodzice. Jak mam napisać taki wniosek i czy jest szansa na to, że sąd przychyli się do mojej prośby?

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż jak najbardziej zasadne jest zwiększenie alimentów na dziecko. Podstawą tego jest stwierdzenie, iż uległy zwiększeniu potrzeby dziecka, a ponadto zwiększyły się możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zgodnie z art. 133 KRiO na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka. Z kolei art. 135 KRiO stanowi, że zakres świadczeń alimentacyjnych obciążających obowiązanych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcie usprawiedliwionych potrzeb nie zostało zdefiniowane, ale wnioskować należy, iż są to potrzeby uzależnione od sytuacji osoby uprawnionej.

Jeżeli chodzi o postać formalną pozwu, to powinien wyglądać następująco: podanie miejscowości i daty, właściwego sądu rejonowego, numer wydziału, określenie z imienia i nazwiska strony powodowej (Pani występuje w imieniu dziecka) i strony pozwanej określonej z imienia i nazwiska, a także podanie sygnatury akt. Ponadto może Pani wnieść o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu według norm przypisanych.

W uzasadnieniu proszę podać przyczyny, które wskazują na podwyższenie alimentów, a mianowicie to, że małe dziecko jest bardzo drogie w utrzymaniu, a 300 zł nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponadto Pani nie ma żadnej możliwości zarobienia pieniędzy z uwagi na zajmowanie się tak małym dzieckiem i w związku z tym potrzebna jest pomoc ojca. Nie bez znaczenia jest również wskazanie, iż zobowiązany do alimentacji ma lepszą pracę, co prawdopodobnie niesie ze sobą większe wynagrodzenie. Natomiast nie powinno odgrywać większej roli to, że Pani były mąż ma nową rodzinę ? gdyż decydując się na dziecko, powinien przewidzieć koszty jego utrzymania. Natomiast kobieta, z którą mieszka, w pierwszej kolejności jest zobowiązana do łożenia na swoje dziecko, a nie Pani były mąż.

Mając powyższe na względzie uważam, iż powództwo jest zasadne i zasługuje na uwzględnienie. Następnie na końcu pisma należy się czytelnie podpisać i wymienić wszystkie załączniki, na przykład przytoczone w uzasadnieniu dokumenty.