Posiadam obywatelstwo innego kraju, w którym przebywam na stałe, ale chciałbym nabyć nieruchomość w Polsce. Jest to spowodowane moim polskim pochodzeniem i chęcią posiadania ?swojego miejsca? wśród Polaków. Czy będąc obywatelem innego kraju, muszę spełniać jakieś dodatkowe warunki w celu kupna nieruchomości położonej w Polsce?
Jako, iż jest Pan cudzoziemcem, obowiązuje Pana ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Kupno nieruchomości na terenie Polski będzie możliwe po uzyskaniu stosownego zezwolenia wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zezwolenie takie jest wydawane na Pana wniosek pod warunkiem, że ?nabycie przez cudzoziemca nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa? (art. 1, ust. 1, pkt 1 powyższej ustawy) i ?cudzoziemiec wykaże, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z RP? (art. 1, ust 1, pkt 2 powyższej ustawy).
Fakt, iż posiada Pan polskie pochodzenie, stanowi wystarczającą przesłankę potwierdzającą Pana więzi z RP, jednakże okoliczność ta musi zostać udowodniona. Wniosek o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce powinien zawierać: określenie z imienia i nazwiska wnioskodawcy; wskazanie nieruchomości, którą chce Pan nabyć, oznaczenie zbywcy, a także formy prawnej nabycia nieruchomości.
Ponadto należy dołączyć dokumentację potwierdzającą okoliczności wskazane we wniosku, a także dokumenty umożliwiające sprawdzenie prawidłowości nabycia nieruchomości. Co więcej, nieruchomość zakupiona przez Pana w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 h.
Zezwolenie wydawane jest w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku przez stronę i jest ważne przez dwa lata od dnia wydania. Ponadto jako cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość na terenie Polski może Pan ubiegać się o przyrzeczenie wydania zezwolenia (tzw. promesa, ważna przez rok od dnia wydania). Instytucja promesy powoduje, iż w okresie jej ważności nie można odmówić wydania zezwolenia, chyba że wystąpi zmiana stanu faktycznego istotnego pod względem rozstrzygnięcia sprawy.
Natomiast nabycie nieruchomości z pominięciem przepisów ustawy jest nieważne. O niemożności tej orzeka sąd, także na żądanie właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa lub wojewody albo na żądanie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.