Od dłuższego czasu mój kolega z pracy, który jest jednocześnie bratem szefa, zachowuje się w stosunku do mnie w sposób co najmniej nieodpowiedni. Komentuje mój strój, figurę, zdarza się też, że gdy zostajemy sami, próbuje czegoś więcej. Pisze do mnie SMS-y jednoznacznej treści, przy kolegach czyni niestosowne uwagi w moim kierunku. Nie wiem, co powinnam zrobić w tej sytuacji, nie chcę się zwolnić z pracy, nie wiem, czy powinnam poinformować szefa o moich problemach.Według kodeksu pracy molestowaniem seksualnym w miejscu pracy jest każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Nie ma wątpliwości, że w Pani przypadku można mówić o molestowaniu seksualnym, uznawanym za dyskryminację ze względu na płeć w miejscu pracy.
Sugeruje Pani również, że pracownik ten próbuje przejść również do czynów. Jeżeli więc na molestowaniu seksualnym by się nie skończyło, można powoływać się na art. 199 § 1 kodeksu karnego normującego nadużycie zależności do obcowania płciowego ? które zachodzi, gdy sprawca przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności albo do wykonania takiej czynności.
Według mnie powinna Pani poinformować pracodawcę o zachowaniach jego brata i pracownika w jednym, bowiem molestowanie dotyczy nie tylko zachowań ze strony pracodawcy, ale także kolegów z pracy. Co ważne, to pracodawca jest obowiązany zapewnić Pani pracę w warunkach wolnych od molestowania seksualnego i zapewniających godność osobistą. Jeżeli rozmowa ta nie przyniesie zadowalających rezultatów, proszę powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.
Powinna się Pani zdecydować na złożenie pozwu do sądu pracy, który to pozew jest zwolniony od opłat, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 000 zł. Sądem właściwym do złożenia pozwu jest sąd rejonowy miejsca siedziby pracodawcy lub miejsca, gdzie praca jest, była lub miała być wykonywana. Jednakże gdy wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 000 zł, pozew należy złożyć w sądzie okręgowym.
Kluczowe będzie też przedstawienie wszystkich dowodów na poparcie Pani wersji zdarzeń tzn. SMS-y, e-maile, listy. Dobrze, jeśli znalazłaby Pani świadków, którzy potwierdzą, jakie faktycznie stosunki zachodziły między Panią a tym pracownikiem. Znalezienie takich świadków nie będzie na pewno łatwe, gdyż żaden z pracowników, któremu zależy na pracy, nie będzie chciał zeznawać na niekorzyść brata szefa. Jeśli jednak nie tylko Pani jest w takiej sytuacji, znacznie prościej byłoby przeciwstawić się poczynaniom tego pracownika współdziałając z inną osobą, która znalazła się w podobnej sytuacji.