Aldona Dzwonkowska: Dozór policji

Mam ustanowiony dozór policji dwa razy w tygodniu. Zawsze stawiam się w terminie i w żaden sposób nie uchylam się od tego obowiązku. Jednak niedawno dostałem bardzo korzystną ofertę pracy za granicą i nie będę mógł stawiać się na policji. Czy można uchylić ten dozór na przykład na trzy miesiące? Jak mam napisać wniosek, żeby sąd uwzględnił moją prośbę?

Celem dozoru policji jest stosowanie się przez Pana do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora, ograniczające Pana swobodę osobistą. Dozór jest ustanowiony właśnie po to, by zapewnić systematyczną kontrolę oskarżonego.

Jak stanowi art. 275 KPK § 2, oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami, zakazie przebywania w określonych miejscach, a także na innych ograniczeniach swobody oskarżonego, niezbędnych do wykonywania dozoru. Inne ograniczenia mogą polegać na zakazie uczęszczania do pewnych miejsc, zakazie kontaktowania się z określonymi osobami, na przykład z pokrzywdzonymi.

Jako iż ograniczenia te są szerokie, powinien Pan dokładnie przeczytać postanowienie sądu, bo być może został w stosunku do Pana orzeczony również zakaz opuszczania kraju.

Zgodnie z 254 § 1 KPK może Pan składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu trzech dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu ? sąd, przed którym sprawa się toczy.

Występując o zmianę/uchylenie środka zapobiegawczego, proszę napisać wniosek do sądu, podając swoje dane, sygnaturę akt, tytuł wniosku (o uchylenie/zmianę środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji, na podstawie art. 254 § 1 KPK). W uzasadnieniu proszę powołać się na fakt, iż do tej pory prawidłowo wykonywał Pan nałożony obowiązek, nie uchylał się w żaden sposób i terminowo go spełniał. Nie mniej uważam, iż sąd nie uchyli dozoru policji, zwłaszcza że chce Pan wyjechać za granicę. Proponowałabym raczej wystąpić o zmianę tego środka zapobiegawczego na przykład na poręczenie majątkowe.

Uzasadnienie powinien Pan napisać dość szczegółowo, podając najistotniejsze przyczyny zmiany/uchylenia środka zapobiegawczego. Jest to najważniejszy element wniosku, który daje podstawę do przychylenia się lub też nie do Pana prośby. Uzasadnienie nie powinno być ogólne, musi powołać Pan takie przyczyny, które będą faktycznie przemawiały za uchyleniem lub zmianą orzeczonego środka. Powołanie się na pracę za granicą może być niewystarczające ? gdyż pracować może Pan również w Polsce. Istotniejsze byłoby powołanie się na fakt, iż ustały przyczyny, dla których dozór został ustanowiony.