Bardzo interesuje mnie kwestia doręczeń pism. Mój niepełnoletni syn odebrał pismo, które było adresowane do mnie i nie przekazał mi go we właściwym terminie. Czy niepełnoletni może w ogóle odebrać pismo?
Zgodnie z art. 40 § 1 KPA pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela temu przedstawicielowi. Doręczenie pism osobom fizycznym powinno nastąpić w ich miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy. Ten sposób doręczenia jest nazywany doręczeniem właściwym, co oznacza iż adresat odbiera korespondencję osobiście. Wprowadzono też możliwość innej formy doręczeń pism ? doręczenie zastępcze, które jest przedmiotem tej sprawy.
Należy wiedzieć, że doręczenie zastępcze odnosi taki sam skutek jak doręczenie właściwe, pod warunkiem spełnienia przesłanek z art. 43 KPA: gdy nieobecność adresata pisma w jego lokalu mieszkalnym w momencie oddawania pisma jest chwilowa, pismo odbierze jedna z pełnoletnich osób (domownik, sąsiad, dozorca), oraz pokwituje ona odbiór i zobowiąże się do oddania pisma adresatowi.
Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 czerwca 2011 r. II SA/Op 130/11 ?Można przy tym przyjąć, że pokwitowanie odbioru pisma uzasadnia przyjęcie domniemania istnienia po stronie kwitującego woli oddania pisma bezpośrednio adresatowi. Z treści powołanego wyżej przepisu wynika jednak wymóg, aby domownik, sąsiad i dozorca domu był osobą dorosłą. Na gruncie tego przepisu w orzecznictwie podkreśla się, że pojęcie ?dorosły? w rozumieniu art 43 KPA jest tożsame z pojęciem ?pełnoletni? użytym w art. 10 § 1 KC. Zwrócić też trzeba uwagę na art 112 KC zdanie drugie, który wskazuje iż przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia, który swoją datą odpowiada dniu urodzenia. Na doręczającym spoczywa więc obowiązek sprawdzenia, czy odbiorca przesyłki faktycznie ukończył 18 lat i jest tym samym uprawniony do jej odbioru w imieniu adresata.
Jak przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny pokwitowanie odbioru pisma uzasadnia przyjęcie domniemania istnienia po stronie kwitującego woli oddania pisma bezpośrednio adresatowi. Z treści art. 43 KPA wynika jednak iż konieczne jest spełnienie wymogu, aby domownik, sąsiad i dozorca domu byli osobami dorosłymi. Odpowiadając na Pani pytanie, tylko dorosły domownik ma prawo odebrać pismo i tylko pod warunkiem, że zobowiąże się oddać go adresatowi.