Aldona Dzwonkowska: Co zrobić, gdy pracownik kradnie?

Jestem właścicielem sklepu spożywczego i zatrudniam kilku pracowników. Od jakiegoś czasu z zaplecza sklepu giną towary. Przypuszczam, iż kradzieży dokonuje jeden z pracowników. Od kiedy został zatrudniony, pojawiły się kradzieże, dlatego też właśnie jego podejrzewam. Nie mam jednak wystarczających dowodów. Wprawdzie w sklepie jest monitoring, ale nie obejmuje wejścia na zaplecze i samego zaplecza, a ponadto wszyscy pracownicy są o nim poinformowani. Czy mogę zwolnić nieuczciwego według mnie pracownika, nie narażając się na oskarżenie o bezprawne pozbawienie pracownika miejsca pracy?

Pracownik z pewnością nie może działać na szkodę zakładu pracy i przeciwko interesom majątkowym swego pracodawcy. Kradzież w miejscu pracy może stanowić nie tylko przestępstwo czy wykroczenie (w zależności od skradzionej kwoty lub wartości skradzionego przedmiotu), ale zachowanie takie może być uznane za ciężkie naruszenie przez pracownika jego obowiązków.

Same przypuszczenia są niewystarczające do zwolnienia pracownika, muszą być wskazane dowody na ich poparcie. Oczywistość popełnienia przestępstwa musi być niewątpliwa, np. ujęcie sprawcy na gorącym uczynku lub prawomocny wyrok. Powyższe przesłanki muszą być spełnione przed złożeniem oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Co więcej, to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia kradzieży swojemu pracownikowi.

Jeżeli więc wyciągnie Pan konsekwencje wobec pracownika, opierając się tylko i wyłącznie na przypuszczeniach, może Pan narazić się m.in. na zarzut zniesławienia ? art. 212 § 1 KK: kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto pracownik może wystąpić do sądu pracy za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy (art. 56?61 KP). Pracownikowi będzie wtedy przysługiwać roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie. Ponadto jak stanowi art. 57 § 1 KP, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za trzy miesiące i nie mniej niż za jeden miesiąc.

W tej sytuacji proponowałabym złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w celu wszczęcia postępowania zmierzającego do wykrycia osoby odpowiedzialnej za kradzieże w sklepie. Wykrycie sprawcy da niewątpliwą podstawę do zwolnienia takiego pracownika.