Wbrew często słyszanej opinii, w powiecie wołomińskim, życie kulturalne jest na dość wysokim poziomie, świadczą o tym takie wydarzenia jak Koncert Katyński z udziałem mistrza Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowy Festiwal ?Perła Baroku?, czy wystawa prac Nikifora…
W przeciągu tych sześciu miesięcy działo się sporo: koncerty, spotkania z artystami, wernisaże, przedstawienia teatralne, pikniki, festyny…
Początek nowego roku stał się kontynuacją bożonarodzeniowych spotkań kolędowych. W Katedrze Św. Floriana w Warszawie odbyło się Misterium Bożonarodzeniowe ?Moje Betlejem? w wykonaniu zespołu Skaldowie i ich gości. Impreza połączona była z występem finalistów Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Młodzież Mazowsza u wrót stajenki?. I tu mogliśmy podziwiać laureatów z naszego powiatu. Tryumfował zespół ?Faustynki? z Helenowa. Kolędy królowały też podczas koncertów m. in. w Kościele pw. św. Izydora w Markach. Natomiast w Kościele św. Trójcy w Kobyłce kolęd i pastorałek mogliśmy wysłuchać w wykonaniu ?Golec uOrkiestra?.
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zorganizowało nastrojowy Koncert Noworoczny. Po raz pierwszy Powiatowa Galeria ?Korozja i Kolor? pokazała twórczość początkujących artystów z Ząbek, szkolonych przez Bogusławę Ołowską z Pracowni Rysunku i Malarstwa. Wystawa ?Nasze Marzenia? odkryła zaskakujące talenty i pokazała prace na naprawdę wysokim poziomie.
W lutym już mogliśmy zakosztować gorącego klimatu Lizbony. Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce zorganizował bowiem koncert ?Pod Słońcem Lisbony? w wykonaniu Krzysztofa Pełecha i Jana Jakuba Bokuna. Mogliśmy zatrzymać to ciepło w Galerii Korozja i Kolor, w czasie wystawy poplenerowej ?Dziedzictwo Nadbużańskie. Pejzaże 2008?. Królował wówczas ludowy, przaśny nastrój i klimat polskiego skansenu. Ważnym wydarzeniem okazała się premiera filmu ?Popiełuszko? zorganizowana w Państwowym Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach.
Serca publiczności zyskał wspaniały koncert gwiazd muzyki operetkowej i musicalowej ?Karnawał z operetką i nie tylko…?, zorganizowany przez Wojciecha Bardowskiego w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce. Koncert, na życzenie odbiorów, doczekał się ponownego wystawienia.
Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił na egzotyczną wystawę fotograficzną znanego podróżnika Bogumiła Rzucidło. Całość, wraz z koncertem zespołu z Senegalu robiła duże wrażenie. Wraz z początkiem lutego, w Miejskiej Sali Koncertowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin, swój cykl rozpoczęły spotkania muzyczne ?Od Baroku do Osieckiej?. Mogliśmy słuchać ?na żywo? muzyki poważnej w wykonaniu chóru i orkiestry Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Wołominie pod dyrekcją prof. Szymona Kawalla.
Dzień Kobiet świętował wołomiński MDK. Ciekawym pomysłem okazał się program ?Panowie ? Paniom?, przypominający czasy PRL-owskich goździków. W MDK-u rozpoczął się też VII Przegląd Teatrów Szkolnych ?GWIAZDOZBIÓR?, organizowany w ramach 90-lecia nadania praw miejskich Wołominowi. Marecki Ośrodek Kultury obchodził swoje święto XXV-lecia. Tu należą się brawa dla Krystyny Klimeckiej, która od 25 lat pełni funkcję Dyrektora MOK. Z okazji jubileuszu zaśpiewała Joanna Trzepiecińska, przy akompaniamencie Bogdana Hołowni.
Kwiecień rozpoczął się od wielkiego wydarzenia muzycznego. W Radzymińskiej Kolegiacie mogliśmy usłyszeć ?Koncert Katyński? Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Simfonietta Cracovia. Koncert wart powtórzenia i być może tym razem większej frekwencji mieszkańców naszego powiatu. Wielkanocny nastrój zapoczątkował wernisaż wystawy Aldony Zarzyckiej ?Od Skorupki do mozaiki? w ?Korozji i Kolor?. Artystka w piękny sposób zaklina skorupki od jaj w obrazy i mozaiki. Marki utrwalały w głowach i sercach ludzi pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej.
Kulturalną majówkę zapoczątkowała Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce, zapraszając na Tydzień Bibliotek pod hasłem ?Biblioteka to Plus?. Propagowała kulturę poprzez liczne imprezy i spotkania autorskie z pisarzami. Natomiast Starosta Wołomiński zaprosił chętnych na ?Majówkę w Chrzęsnem? – całodzienną imprezę na terenie zespołu pałacowo ? parkowego. W Ząbkach gościł ze swym koncertem legendarny chór męski ?HARFA? im. Wacława Lachmana z Warszawy.
Z końcem maja żegnaliśmy dotychczasową siedzibę Galerii Powiatowej ?Korozja i Kolor?. Z inicjatywy Stowarzyszenia ?Wiatraki Kultury? odbył się wernisaż podsumowujący pracę artystów związanych z Czubajowizną. Już w czerwcu Galeria odrodziła się w nowej siedzibie, przeobrażając się w Galerię Przy Fabryczce. Działalność rozpoczęła imponującą wystawą – ?Nikifor w Wołominie?. W Ząbkach gościł zespół Papa D.
Miłośnicy muzyki klasycznej mieli moc wrażeń na kolejnym Międzynarodowym Festiwalu ?Perła Baroku – koncerty mistrzów?. Odbiór wzbogacało wspaniałe wnętrze barokowego kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej w Kobyłce, gdzie zagrali zagraniczni mistrzowie, tacy jak Christophe Coin, oraz niezapomniane koncerty dały polskie znakomitości: Ewa Lewandowska oraz Jan Jakub Pełech i Krzysztof Bokun wraz z Orkiestrą Wratislavia.
Doczekaliśmy się też interesującej książki ?Życiorysy z Wołominem związane…(Historia miasta pisana ludzkimi losami)? pod redakcją Marzeny Kubacz i Agaty Sobczak.
To tylko część wydarzeń kulturalnych w powiecie wołomińskim. Działo się sporo. Na pewno mogło dziać się jeszcze więcej. Jednak cieszy fakt, iż coraz częściej zauważa się potrzeby kulturalne mieszkańców. Przecież nowa infrastruktura i wydarzenia polityczno ? społeczne to nie wszystko, czego do życia potrzebne. Ważne są też doznania estetyczno ? artystyczne, rozwój duchowy i emocjonalny pod wpływem ciekawych wydarzeń z dziedziny kultury i sztuki. Miejmy nadzieję, że po letnim ?sezonie ogórkowym? nastaną jeszcze lepsze czasy dla koncertów, wystaw, spotkań autorskich?