Tomasz Majewski – z Mazur przez Pekin do Paryża

Tomasz Majewski – z Mazur przez Pekin do Paryża

Tomasz Majewski to polski kulomiot i dwukrotny złoty medalista olimpijski, który jako trzeci w historii i pierwszy Europejczyk od czasu Parry’ego O’Briena w 1956 roku, skutecznie obronił tytuł olimpijski. Od zakończenia swojej kariery w 2016 roku obejmuje stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a niedawno mianowano go na szefa polskiej misji olimpijskiej. Czego jeszcze można oczekiwać po tym wybitnym działaczu sportowym? Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 zbliżają się wielkimi krokami, a zatem to najwyższa pora, żeby to sprawdzić.

Kim jest Tomasz Majewski?

Tomasz Majewski pochodzi z małej wioski Słończewo niedaleko Pułtuska na Mazowszu. Co ciekawe, Majewski sportem zajął się w dopiero wieku 15 lat i nie zaczął od kuli. W dzieciństwie marzył o tym, aby zostać pisarzem, a w szkole podstawowej jak ognia unikał lekcji wychowania fizycznego. Swoją sportową przygodę zaczął od koszykówki, a do lekkoatletyki zachęcił go brat stryjeczny, który był trenerem biegów i skoków. To właśnie on zaproponował Majewskiemu, żeby wykorzystał swoje imponujące predyspozycje fizyczne najpierw w trójskoku, potem w rzucie dyskiem, a następnie pchnięciu kulą.

W lipcu 1998 Majewski, pod okiem Witolda Suskiego, zajął 21. miejsce w eliminacjach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, pół roku później został halowym wicemistrzem Polski juniorów, a potem przeniósł się do Warszawy, aby tam kontynuować swoją karierę na poziomie profesjonalnym.

Największe sukcesy Tomasza Majewskiego

Osiągnięcia Tomasza Majewskiego na arenie międzynarodowej są godne podziwu. Jego pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty podczas finału w Pekinie 15 sierpnia 2008 roku był kamieniem milowym nie tylko w jego karierze, ale także w historii polskiego sportu. Ten triumf był nie tylko pierwszym dla Polski złotym trofeum olimpijskim w pchnięciu kulą od 1972 roku, kiedy to zmarły Władysław Komar zdobył złoto, ale także pierwszym złotym medalem dla Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku.

Co więcej, sportowiec powtórzył swój sukces w Igrzyskach w Londynie w 2012 roku, tym samym stając się czołową postacią złotej ery polskiego pchnięcia kulą. W latach 2000–2016, aż szesnaście razy pojawił się w finale Mistrzostw Polski Seniorów. To sprawiło, że w annałach sportu ugruntował swoją pozycję jako legenda tego sportu.

Tomasz Majewski – szef polskiej misji olimpijskiej w Paryżu 2024

W 2016 roku Tomasz Majewski zakończył swoją karierę sportową i objął stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od tego czasu czynnie uczestniczy w rozwoju polskiej lekkoatletyki. Niedawno, jako doświadczony sportowiec i autorytet w polskim środowisku sportowym, został wybrany na szefa polskiej misji olimpijskiej na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Jako przywódca polskiej ekipy olimpijskiej, będzie miał niezwykłą okazję, by przekazać swoją wiedzę i doświadczenie młodym sportowcom i inspirować ich do osiągania jeszcze większych sukcesów.

Gdzie oglądać Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024?

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 będą dostępne na różnych platformach telewizyjnych i internetowych na całym świecie. Polscy kibice będą mogli śledzić zawody za pośrednictwem kanałów telewizyjnych oraz transmisji online udostępnianych przez różne serwisy internetowe, takie jak Unibet, który umożliwia także obstawianie wyników w poszczególnych dyscyplinach.

Jakie nadzieje ma Tomasz Majewski na występ Polski w tegorocznej olimpiadzie?

Pytanie, czy Tomasz Majewski wraz ze swoimi podopiecznymi powróci z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu z kolejnym tytułem, pozostaje otwarte. Jego doświadczenie, determinacja, a także obecna forma wielu polskich sportowców, takich jak Ewa Swoboda, czy  Jakuba Szymańskiego, stanowią doskonałą podstawę do optymistycznego podejścia do szans Polski na tegorocznej Olimpiadzie.

Jak mówi sam Majewski:

„Mam nadzieję na lepszy występ niż Tokio, chociaż będzie o to trudno. Już samo zbliżenie się do tamtego bilansu 14 medali stanie się sukcesem”[1].

Podsumowanie

Tomasz Majewski to nie tylko sportowiec, ale również symbol polskiej siły, wytrwałości i determinacji. Majewski wyróżnia się nie tylko na boisku, ale także poza nim, będąc wzorem dla młodych sportowców i ludzi dążących do osiągnięcia swoich celów. Czy ponownie zapisze się w historii, tym razem jako szef misji olimpijskiej? Odpowiedź poznamy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.


[1] Tomasz Majewski, szef polskiej misji olimpijskiej na Paryż 2024: – Marzy mi się 15 medali – Super Express (se.pl)

Więcej informacji z Mazowsza

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy
IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  21 do 29 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.