Wybiorę najlepsze kierunki zmian i rozwoju

kandydatką na Burmistrza Miasta Zielonki, Gabrielą Wiśniewską

Z kandydatką na Burmistrza Miasta Zielonki, Gabrielą Wiśniewską, o zadłużeniu miasta, szukaniu oszczędności, wspieraniu lokalnych talentów i innych pomysłach rozmawia Barbara Wiśniowska.

– Co chciałaby Pani zmienić w Zielonce jako burmistrz?
– Władzę zamiast zmienić powiedziałabym, że przywrócić rolę samorządu, kiedy to Rada Miasta wytycza kierunki rozwoju a burmistrz je realizuje. Władza wykonawcza, czyli burmistrz, jest wykonawcą woli wspólnoty, jaką są wszyscy mieszkańcy miasta. W mojej ocenie w Zielonce w ostatnich latach zostało to całkowicie odwrócone i przeinaczone. Burmistrz wyznacza kierunki, a radni mają tylko zagłosować za przyjęciem propozycji. Na pewno to zmienię i przywrócę rolę samorządu.

– Jakie ma Pani jeszcze pomysły dla Zielonki na kolejne lata?
– Mam wiele pomysłów i gotowych projektów. Za wcześnie na szczegóły, ale zapraszam do śledzenia strony internetowej naszego komitetu wyborczego, profilu na Facebooku i Instagramie. Wszystkie karty odkrywamy zgodnie z planem naszej kampanii wyborczej.

– Jak chciałaby Pani zaradzić problemom miasta?
– Na tak postawione pytanie jest bardzo trudno odpowiedzieć wprost. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należało by powiedzieć: „to zależy”. To zależy gdzie jest problem i na czym polega. Ktoś powiedział, że nazwanie problemu, zidentyfikowanie go to już połowa sukcesu. Drugą połowę będę rozwiązywała wraz z zespołem pracowników urzędu z merytorycznych wydziałów tak, aby jak najlepiej służyć ludziom i aby dbać przede wszystkim o rozwój miasta i wszystkich mieszkańców. Na pewno nie będę tworzyła nowych problemów tylko po to, żeby potem móc je rozwiązywać. To nieprofesjonalne i dalece niedojrzałe.

– Skąd można wziąć oszczędności na realizację pomysłów?
– To bardzo dobre pytanie. Zielonka jest bardzo zadłużona. 52 miliony 750 tysięcy długu to poważna kwota. Trzeba do tego dodać jeszcze 4 miliony 500 tysięcy na spłatę raty długu, jak również dodać 4 miliony 800 tysięcy złotych na obsługę tego długu, czyli odsetki. To naprawdę dużo. Oszczędności należy szukać w racjonalnej polityce finansowej. Po objęciu stanowiska burmistrza Zielonki w pierwszej kolejności zlecę przeprowadzenie audytu finansów miasta. Gdy poznam wszystkie aspekty i kwoty, wtedy będę mogła z całą odpowiedzialnością wskazać obszary, w których można ewentualnie znaleźć oszczędności.

– Jak dałoby się zwiększyć dochody miasta?
– Racjonalnie i odpowiedzialnie zachęcać mieszkańców Zielonki do płacenia podatków w naszym mieście – potrzebne są tutaj szeroko pojęte akcje informacyjne i edukacyjne. Zastanowimy się nad formą zachęty do działań opisanych wyżej. Ważną grupą są lokalni przedsiębiorcy, którym należy maksymalnie ułatwić prowadzenie działalności, żeby ci, pomnażając swój majątek, identyfikowali się z miastem i jego społecznością. Mówię tu o niskich podatkach, ale również o inwestycjach drogowych oraz o możliwościach skutecznej dobrej reklamy i nie mówię tutaj o bilbordach. W czasach multimedialnych kanałów dystrybucji informacji możliwości są praktycznie nieograniczone, a burmistrz promujący lokalnych przedsiębiorców to dobra inwestycja. Zwiększenie dochodów to również czerpanie pieniędzy z wszelkich możliwych kierunków: środki zewnętrzne – można i należy pozyskiwać na poziomie powiatu, województwa, kraju, a przede wszystkim Unii Europejskiej. Do realizacji tego zadania potrzebni są fachowcy – ludzie znający się na zawiłościach procedur i potrafiący szukać tego, co naszej gminie jest naprawdę potrzebne.

– Jak chciałaby Pani wspierać kulturę, sztukę i sport?
– Kultura, sztuka i sport to niewykorzystane do tej pory pokłady lokalnych talentów. Stworzę im warunki do rozwoju, do zaistnienia tak, aby wszyscy mogli na tym i z tego skorzystać. Uważam, że jest to forma lokalnego patriotyzmu tak, jak w przypadku przedsiębiorców. W myśl powiedzenia, że cudze chwalicie, swego nie znacie – otworzę Zielonkę na nas samych, na nasze talenty i pomysły. Kultura i sztuka są wokół nas. Sięgniemy po to i mądrze, skutecznie wypromujemy. Talent obroni się sam. Co do sportu, to zamierzam we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu utrzymać poziom infrastruktury sportowej tak, aby to, co jest dobre i sprawdzone, trwało, a to czego nie ma – powstało.

– Zmorą okolicznych miejscowości są nielegalne wysypiska – jak Pani będzie im zapobiegać?
– Mimo gospodarki odpadami i prób okiełznania śmieciowego problemu – oczywiście w naszym mieście wprowadzę ułatwienia, a nie piętrzenie problemów. W pierwszej kolejności przywrócę odbiór gabarytów spod domów naszych mieszkańców – był to dobry i sprawdzony sposób na zabranie dużych odpadów, który został nam odebrany. Pieniądze na to są, bo za wszystko płacimy z własnej, obywatelskiej kieszeni. Będę wspierała wszelkie oddolne aktywności polegające na sprzątaniu np. okolicznych lasów, ale przede wszystkim będę promowała edukację ekologiczną. Jeśli zaś chodzi o katastrofalne w skutkach podrzucanie odpadów niebezpiecznych, to są tu potrzebne rozwiązania systemowe. Liczę również na czujność i odpowiedzialność mieszkańców Zielonki – bez ich pomocy i wsparcia walka z nielegalnymi zwałkami będzie trudna.

– Które drogi i budynki chce Pani wyremontować?
– Centrum naszego miasta przez ostatnie 5 lat, mimo zapewnień, nie zostało tknięte. Bazarek, plac Jana Pawła II, park Dębinki – to nasze achillesowe pięty. W pierwszej kolejności zinwentaryzujemy inwestycje drogowe w mieście – wrócimy do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego – określimy kryteria i ustalimy sprawiedliwą kolejność budowy dróg. Zajmiemy się również potrzebami wszystkich placówek oświatowych i budynków użyteczności publicznej według ich realnych potrzeb, ale również z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami tak, aby zapewnić im swobodny dostęp do wszystkich instytucji kultury w mieście. Walka z barierami architektonicznymi to mój priorytet. Obszernym tematem będzie również debata nad nowym miejscem i formą Miejskiej Biblioteki, a przede wszystkim nad wyglądem i wykorzystaniem parku Dębinki. Jak powiedziałam: w tym celu przeprowadzimy debatę publiczną, aby dla dobra wspólnego wybrać jak najlepszą formę zmian i rozwoju.

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - 20 grudnia Urząd i kasa czynne do godz. 14:00

Zielonka – 20 grudnia Urząd i kasa czynne do godz. 14:00

W piątek, 20 grudnia, Urząd Miasta Zielonka oraz kasa Urzędu będą czynne do godziny 14:00. Źródło: UM Zielonka Więcej informacji z Zielonki [...]
0 komentarzy
Zielonka - Informacja o usunięciu chorego dębu

Zielonka – Informacja o usunięciu chorego dębu

Ze względu na bezpieczeństwo, koniecznym stało się usunięcie chorego dębu szypułkowego rosnącego na terenie skweru Matki Teresy z Kalkuty.  Podyktowane jest to troską [...]
0 komentarzy
Zielonka - Wspólne chwile i moc życzeń – Miejska Wigilia Seniorów

Zielonka – Wspólne chwile i moc życzeń – Miejska Wigilia Seniorów

Zbliżające się Święta to wyjątkowy czas pełen ciepła, radości i bliskości. W tym szczególnym okresie odbyła się Miejska Wigilia, podczas której zielonkowscy seniorzy [...]
0 komentarzy
Zielonka - Weekend pełen atrakcji

Zielonka – Weekend pełen atrakcji

Koncerty, spektakle, stand-up, warsztaty świąteczne ale również powrót akcji honorowego oddawania krwi, tak zapowiada się oferta na nadchodzący weekend w Zielonce. Sobota 14 [...]
0 komentarzy
Zielonka - Wyjątkowy kiermasz świąteczny Klubu „Muminki”

Zielonka – Wyjątkowy kiermasz świąteczny Klubu „Muminki”

Kolejowa 11 gościła Klub Osób z Niepełnosprawnością „Muminki”, którzy przygotowali kiermasz i uczestniczyli w warsztatach. Nie zabrakło więc pięknych ozdób i wianków świątecznych, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.