Konsultacje społeczne w sprawie przyznania dodatkowego wyróżnienia „Nagroda Mieszkańców” w konkursie „KOBIETA Z MARKĄ 2024”. Do 12 lutego przyjmowane były zgłoszenia kandydatek od mieszkańców, organizacji pozarządowych lub gminnych jednostek organizacyjnych. Tegoroczny konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach – samorząd terytorialny, przedsiębiorczość, działalność społeczna, kultura oraz sport i zdrowie. Nowością w tej edycji będzie dodatkowe wyróżnienie „Nagroda Mieszkańców”. Spośród nominowanych Pań w aplikacji mMieszkaniec, oraz za pośrednictwem strony internetowej Konsultacje Społeczne w Markach markowianie będą mogli wybrać kobietę, która ich zdaniem zasłużyła na wyróżnienie za swoją działalność. Konsultacje z mieszkańcami ruszają 19 lutego i potrwają do 27 lutego 2024 r.
Kandydatki do wyróżnienia „Nagrodą Mieszkańców” w tegorocznym konkursie „Kobieta z Marką 2024”, spośród których to mieszkańcy za pośrednictwem „formularza ankiety” wybiorą kobiety, które zasłużyła na nagrodę.
Kategoria – Samorząd Terytorialny:
- MARLENA STOSIO – Radna Miasta, Członek MSG, Przedszkole Niepubliczne Chatka Puchatka. Od 2014 roku radna miasta Marki. Współautorka zwycięskiego projektu w Mareckim Budżecie Obywatelskim dotyczącego remontu chodnika na ulicy Wspólnej. Praca na rzecz innych sprawia jej wiele radości. W latach 2016 -2018 pełniła funkcję Prezesa Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Kategoria – Kultura:
- KRYSTYNA JĘDRZEJEWSKA- Emerytka. Pani Krystyna Jędrzejewska, przez swoje dorosłe życie, uczyła nasze najmłodsze pociechy, teraz swoje doświadczenie i wiedzę, przekazuje Seniorom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz Mareckiej Radzie Seniorów, gdzie z powodzeniem doradza w podejmowaniu decyzji, związanych z kulturą. Dała się poznać jako osoba, której związki z kulturą są bardzo bliskie. Wychowanie patriotyczne i obywatelskie zawsze pełniło ważną rolę w życiu Pani Krystyny.
- PATRYCJA JANEKANKIT – Nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 2. Zorganizowała wraz z radą Rodziców w Szkole Podstawowej nr 3 Marecki Festiwal Azjatycki, na który zaprosiła wystawców, była też jego główną prowadzącą.
- KATARZYNA KOZŁOWSKA – Dyrektor Finansowy w MOS-TECH Sp. z.o.o. Marecka artystka fotograficzka, absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie (dyplom pod kierunkiem Patryka Karbowskiego), która specjalizuje się w fotografii studyjnej, plenerowej a także w bardzo trudnej sztuce fotografowania spektakli teatralnych. Na indywidualnej wystawie fotograficznej w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego prezentowała wiosną 2022 roku dwa projekty: „zakaMARKI” i „Smak śliwek”.
- MAŁGORZATA ROMAŃCZYK – Od 40 lat służy lokalnej społeczności, pracując w Bibliotece Publicznej Miasta Marki (w tym 4 lata w bibliotece szkolnej). W tym czasie zaraziła swoją pasją – miłością do książek – niezliczone rzesze dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie sposób zliczyć przeprowadzonych przez nią lekcji bibliotecznych, zorganizowanych teatrzyków, kreatywnych form zachęcenia dzieci do czytania.
Kategoria – Działalność Społeczna:
- EWELINA KRYSZKIEWICZ – Emerytka. Po przejściu na emeryturę, postanowiła założyć, Związek Emerytów i Rencistów. Była to pierwsza organizacja, która skupiała mareckich Seniorów. Dwa lata później powstaje, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach, gdzie Pani Ewelina Kryszkiewicz, kieruje pracami UTW w Markach, oraz koordynuje jego działalność jako prezes Zarządu. Celem wiodącym Pani Prezes Eweliny Kryszkiewicz jest odejmowanie nacisku na wiek, a kładzenie go na kompetencje, umiejętności i ciągły rozwój osób starszych.
- MAŁGORZATA RÓŻYŃSKA – Emerytka. Członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Markach, jest bohaterką drugiego planu, ale jej zaangażowanie nie może przejść obojętnie. Jest osobą która wnosi w życie innych spokój, nadzieję i optymizm. Jest żywo zaangażowana w organizowanie akcji dobroczynnych, często jest to przekazywanie darów, żywności, sprzętu.
- KINGA MĘDRZYCKA – Propagatorka idei niewyrzucania żywności, less-waste i zero-waste, Ratowniczka Foodsharing Polska. W swojej ratowniczej działalności współpracuje z przedsiębiorcami, restauracjami, piekarniami, sklepami a także Mareckim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Realizatorka warsztatów i uczestniczka debat dotyczących ograniczania wyrzucania żywności i szerzej, generowania odpadów. Inicjatorka zrealizowanego w lipcu 2023 roku projektu całorocznej jadłodzielni „Przystanek Jadłodzielnia” w Markach.
Kategoria – Przedsiębiorczość:
- MARIOLA GAWRON – Marecka przedsiębiorczyni, artystka fotografii. Z sukcesem prowadzi w Markach swoją firmę fotograficzną MG ART Foto. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, jaka dotyka jednoosobowe firmy, Mariola poświęca swój czas i umiejętności na rzecz innych. Od wielu lat jest obecna na wszystkich wydarzeniach prowadzonych przez mareckie NGO-sy, bezpłatnie przygotowując bardzo bogate relacje fotograficzne”.
- MAGDALENA SZAFARZ– Własna Działalność, radna Miasta Marki. Taniec to jej największa miłość oraz część życia, która towarzyszy jej od najmłodszych lat. Pasja oraz talent do przekazywania zdobytych doświadczeń pozwoliły jej założyć Akademię Pani Szafki, jedną z najpopularniejszych szkół tańca w naszym mieście.
Kategoria – Sport i Zdrowie:
-
ANETA KIRILENKO – Promuje zdrowy i aktywny styl życia, chociaż praca zawodowa nie jest związana ze sportem. Daje przykład innym kobietom, że możemy osiągać sukcesy we wszystkich aspektach naszego życia jeśli tylko wystarczająco mocno tego pragniemy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, w tym udział w Mistrzostwach Świata w kadrze narodowej triatlonistów.
-
MONIKA ŻÓŁTOWSKA – Prowadzi zajęcia z Zumby w MCER. To instruktorka z 13 letnim doświadczeniem. Pierwsze zajęcia Zumby odbyły się w 2019 r., w nowo otwartym Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym pod hasłem “Zumba- proste, wesołe i przyjemne zajęcia dla każdego, bez względu na wiek, wagę i poziom sprawności”, czym zjednała sobie liczną grupę ludzi. Średnio na zajęciach uczęszcza około 30 osób. Oprócz stałych zajęć Monika organizuje również warsztaty z różnych stylów tańca oraz letnie i zimowe obozy Zumby.
-
JANINA GOCAL – Emerytka. Uczestniczka Olimpiady Senioralnej w Jadwisinie, zafascynowała oraz wzbudziła dumę, swoimi dokonaniami sportowymi, wśród ekipy mareckich seniorów. Dziedziną sportu, w której wzięła udział jest łucznictwo. W wymienionej dyscyplinie, brały udział drużyny mieszane, z czterech miast. Złoty medal dla miasta Marki zdobyła Janina Gocal.
-
MAŁGORZATA BUKSAKOWSKA – Trenerka drużyny seniorskiej ROKiS Radzymin Marcovia. Od 2009 roku związana z klubem MKS Marcovia Marki, jako trenerka grup młodzieżowych i koordynator sekcji piłki ręcznej. Wychowała i trenowała setki dziewczynek z Marek i najbliższych okolic. Pracując jako trener, wspólnie z naszymi młodymi zawodniczkami, zdobywała tytuły i medale w mistrzostwach Polski czy województwa mazowieckiego.
-
W załącznikach znajdziecie zarządzenie Burmistrza i regulamin konkursu. – informuje UM Marki
Wręczenie nagród odbędzie się 10 marca 2024 roku podczas Konwentu Kobiet SZMINKA 2024, organizowanego przez Fundację Marecki Klub Kobiet z Pasją w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym przy ul. Wspólnej 40 w Markach.
Wyróżnienie „Nagroda Mieszkańców” zostanie przyznane jednej z nominowanych Pań, która uzyska największą liczbę głosów w konsultacjach z mieszkańcami.
Załączniki: