W dzisiejszych czasach prowadzenie atrakcyjnych zajęć to prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli. Rozwój technologii oraz nadmiar bodźców sprawia, że uwaga wielu uczniów pozostaje w rozproszeniu; dzieci nie docenią możliwości zdobycia wiedzy przekazywanej w szkole, jeżeli nie będzie ona przekazywana w ciekawy, angażujący dla nich sposób. Świetnym sposobem na zainteresowanie zarówno młodszych, jak i tych nieco starszych uczniów, są pokazy chemiczne. Kreatywne zajęcia z chemii to doskonały sposób na przekazanie najważniejszych informacji poprzez zabawę. To właśnie podczas tych zajęć nauczyciel może zaprezentować ciekawe doświadczenia chemiczne przed klasą, tym samym być może wzbudzając w niektórych uczniach szczere zainteresowanie. Aby jednak możliwe było zorganizowanie takiego pokazu, konieczne jest odpowiednie wyposażenie pracowni chemicznej. Jak powinien prezentować się gabinet, w którym ma dziać się prawdziwa nauka? Postanowiliśmy przytoczyć kilka najważniejszych elementów, których wręcz nie może zabraknąć w pracowni chemicznej.
Podstawowe pomoce edukacyjne do pracowni chemicznej
Wybierając pomoce edukacyjne do szkoły, powinno się przede wszystkim pamiętać o merytorycznych walorach oraz korzyściach, jakie płyną z użytkowania konkretnych produktów. Pracownie w szkołach o specjalnych profilach ścisłych i przyrodniczych powinny posiadać odpowiednie meble, które umożliwiają przeprowadzanie różnych eksperymentów oraz badań. Jest to nad wyraz istotne, ponieważ wykorzystywane substancje nierzadko wykazują właściwości żrące, a co za tym idzie, mogą zniszczyć powierzchnię zwyczajnych mebli. W sklepie CEZAS-GLOB możemy zaopatrzyć się w między innymi meble warsztatowe, których podstawową cechę stanowi trwałość oraz wysokiej klasy materiały, które pozwalają na długą eksploatację. Oprócz tego, znajdziemy tam jeszcze specjalne meble i stoły dedykowane pracowni chemicznej, pojemniki warsztatowe wspomagające organizację, a także gabloty oraz tablice, na których można umieścić niezbędne informacje czy ciekawostki z zakresu chemii. Aby natomiast ułatwić uczniom proces przyswajania materiału, konieczne jest zastosowanie ku temu pomocy dydaktycznych do chemii. Mowa tu między innymi o zestawach atomów i wiązań chemicznych, co pozwala na poznanie struktury popularnych pierwiastków. Umożliwia to również tworzenie wielu różnorodnych struktur z zakresu chemii organicznej. By móc przeprowadzać doświadczenia, niezbędne są chemikalia do pracowni, a także zestawy wysokogatunkowego szkła laboratoryjnego. Niezbędnym akcesorium w każdym przypadku jest apteczka pierwszej pomocy – w razie gdyby podczas doświadczenia cokolwiek poszło nie tak, jak w planach.
Dlaczego warto organizować pokazy naukowe podczas lekcji?
Uczniowie przyswajają wiedzę na wiele sposobów. Niektórzy mogą mieć w tym jednak znacznie większy problem od innych. Pokazy chemiczne, podczas których przeprowadzane są eksperymenty, a nauczyciel wyjaśnia właściwości różnych substancji mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę nie tylko dla wielbicieli chemii, lecz również uczniów, którzy nie udzielają się na lekcjach tak często. Ciekawy sposób przekazania wiedzy jest w stanie skutecznie zachęcić do nauki chemii, zaś warsztaty organizowane w klasie są w stanie rozbudzić zainteresowania u wielu uczniów. Eksperymenty najskuteczniej wprowadzają w świat chemii; organizowane w bezpieczny i nieskomplikowany sposób, mogą wywrzeć ogromne wrażenie, na długo zapadając w pamięci uczestników.